Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że Ankara może uznać podbój Ameryki przez Europejczyków za ludobójstwo. Jest to reakcja na uznanie rzezi Ormian za ludobójstwo przez Kongres USA.

12 grudnia Senat USA jednomyślnie poparł rezolucję uznającą zbrodnie popełniane na Ormianach w Imperium Osmańskim w latach 1915-1917 za ludobójstwo. Tym samym stało się to stanowiskiem całego Kongresu USA.

Erdogan odniósł się do tej decyzji w prorządowej telewizji Haber. „Turcja powinna sprzeciwić się USA, odwzajemniając podobną uchwałą w swoim parlamencie. I właśnie to zrobimy” – powiedział. „Czy możemy mówić o Ameryce, nie wspominając o Indianach? To wstydliwy moment w dziejach Stanów Zjednoczonych” – dodał.

Według naukowców z University College London w wyniku europejskiego podboju Ameryki zginęło około 55 milionów rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Zdecydowana większość z nich zmarła w wyniku przywiezionych chorób, jednak do spadku ludności tubylczej przyczyniły się także prowadzone wojny, niewolnictwo i celowe wysiedlenia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Natomiast zbrodnie popełniane na Ormianach w latach 1915-1917 w Turcji mogły pochłonąć około 1,5 mln ludzi. Rzeź Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych.

Prezydent Turcji zagroził także zamknięciem bazy lotniczej w Incirlik, w której stacjonują wojska Stanów Zjednoczonych wyposażone w głowice nuklearne. Konflikt między Turcją a Stanami Zjednoczonymi rozpoczął się od ogłoszenia zakupu przez Ankarę rosyjskich rakiet S-400, zamiast amerykańskich Patriot. USA wstrzymały następnie dostawę samolotów F-35 do Turcji, a niedawno przegłosowały nałożenie sankcji na ten kraj.

Czytaj także: Rosyjskie media: w 2020 r. możliwa następna umowa z Turcją ws. rakiet S-400

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / presstv.ir
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    turkuc_podjadek :

    Warto dodać, że owszem, to choroby zabiły całe rzesze rdzennych Amerykanów, ale kto im celowo dostarczał koce zarażone ospą?!?

    „Epidemia ospy zapisała się w historii jako ta, która ułatwiła Europejczykom podbój Ameryki. Jako broń biologiczna została użyta celowo. Jej nośnikami były koce i chustki, które – po użyciu przez osoby zarażone – były podrzucane Indianom atakującym kolonizatorów w pobliżu Fortu Pitt w Pensylwanii.”

    https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/najgorsze-epidemie-w-dziejach-ludzkosci/zsn1cfw