Według czeskiego prezydenta, Petra Pavla, Czechy pomogły Ukrainie militarnie, jak tylko mogły, ale dostępne opcje się wyczerpują.

W wywiadzie udzielonym niemieckiemu Süddeutsche Zeitung prezydent Czech, Petr Pavel przyznał, że jego krajowi wyczerpują się możliwości w zakresie militarnego wspierania Ukrainy.

Pavel powiedział w wywiadzie, że „Republika Czeska pomagała Ukrainie dostawami broni tak bardzo, jak to możliwe, ale ma już tylko kilka opcji w zakresie dalszej pomocy”.

Przeczytaj: Prezydent Czech: Ukraina będzie miała tylko jedną próbę na przeprowadzenie kontrofensywy. Potem pomoc zmaleje

Według niego, pod względem broni i sprzętu wojskowego, Czechy oddały Ukrainie już wszystko, co mogły. Widzi jeszcze jednak pewne możliwości w obszarze obrony przeciwlotniczej i amunicji. Zaznaczył jednak, że mogą być problemy z produkcją tej ostatniej z powodu braku siły roboczej i niskim wskaźnikiem bezrobocia. Jego zdaniem, jakąś opcją mogą być imigranci zarobkowi z Ukrainy.

Czytaj także: Czechy wyprodukują dla Ukrainy systemy obrony powietrznej, zapłacą Holendrzy

W wywiadzie prezydent Czech pochwalił też decyzję Niemiec o wysłaniu na Ukrainę czołgów Leopard 2. „Dla skutecznej ofensywy, Ukraińcy potrzebują teraz czołgów, pojazdów opancerzonych, artylerii, systemów przeciwlotniczych i bardzo dużo amunicji.

„Myśliwce MiG-29, które zostaną dostarczone na Ukrainę z Polski i Słowacji, też pomogą. Każdy samolot jest ważny. Nie mam pomysłu, co możemy zrobić w następnej kolejności” – powiedział Pavel. Jego zdaniem, wysłanie zachodnich samolotów byłoby logicznym krokiem, ale w dłuższej perspektywie.

Pavel powiedział też, że chciałby, by Ukraina zwyciężyła wojnę i wyzwoliła wszystkie zajęte terytoria. Liczy też na osądzenie rosyjskich zbrodniarzy wojennych. – Musimy jednak zadać sobie pytanie, czy jest to realne. Jeśli nie jest, to implikuje scenariusze, które zawsze będą stanowiły jakiś kompromis – podkreślił. Dodał też, że w kwestii integracji z Zachodem, Ukraina najpierw powinna „zbliżyć się” do Unii Europejskiej, a dopiero później i po zakończeniu wojny, myśleć o dołączeniu do NATO.

Przeczytaj: „Jeśli Rosja się rozpadnie, możemy mieć więcej problemów”. Ukraina oburzona słowami prezydenta-elekta Czech

 

Jak pisaliśmy, miesiąc temu, po spotkaniu tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie, premier Czech Petr Fiala poinformował, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę jego kraj udzielił stronie ukraińskiej pomocy wojskowej o łącznej wartości ponad 10 mld koron czeskich (2 mld zł). Poinformował, że na Ukrainę wysłano 89 czołgów, 226 wozów opancerzonych i 38 haubic, przy czym 1/3 pochodziła z magazynów czeskiej armii. Czechy wysłały Ukraińcom ze swoich zapasów także 6 systemów obrony powietrznej i cztery śmigłowce, jak również 900 metrów mostów wojskowych. Ponadto, czeski przemysł obronny dostarczył również 33 wieloprowadnicowe systemy artylerii rakietowej. Zorganizowano też dostawę 1,5 mln sztuk amunicji różnego rodzaju, w tym 60 tys. rakiet.

eurointegration.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply