Dziewięć państw ze wschodniej flanki NATO uznało Rosję za najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Na stronie internetowej prezydenta RP ukazało się już wspólne oświadczenie jego oraz przywódców Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Słowacji, którzy w środę zebrali się w Warszawie w ramach spotkania tak zwanej bukareszteńskiej dziewiątki (B9). W spotkaniu tym uczestniczył także prezydent USA Joe Biden, który od wtorku przebywał z wizytą w Polsce, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Środkowoeuropejscy przywódcy podziękowali Bidenowi i Stoltenbergowi za obecność. Uznali, że ich obecność “jest świadectwem siły naszych transatlantyckich więzi i podkreśla niezachwiane zobowiązanie NATO do obrony każdego centymetra terytorium Sojuszu”.

“Rok temu Rosja zniszczyła pokój i bezpieczeństwo w Europie, próbując siłą podporządkować sobie Ukrainę” – przekazali w oświadczeniu środkowoeuropejscy przywódcy, którzy stwierdzili, że wojna ta pogorszyła środowisko bezpieczeństwa ich krajów. Wysnuli z tego ocenę, iż “Rosja jest najpoważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa”.

Jednocześnie sygnatariusze wyrazili zadowolenie reakcją państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, które według nich zareagowały “zdecydowanie, w zjednoczony i odpowiedzialny sposób”. Środkowoeuropejscy nowej postawy odstraszania i postawy obronnej NATO oraz do wzmacniania sojuszniczej obecności wojskowej w naszych krajach”.

Przywódcy powołali się na ustalenia szczytu Sojuszu w Madrycie domagając się stałej obecności siły sojuszniczych w swoich państwach zdolnych do walki “w wielu domenach operacyjnych jednocześnie”. W tym widzą gwarancję odstraszania.

Wyrazili także nadzieje na “rychłe powitanie w NATO” Szwecji i Finlandii.

Zadeklarowali, iż “osoby odpowiedzialne za okrucieństwa i zbrodnie wojenne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności”, potępiając “wojnę napastniczą Rosji”. Napisano o konieczności utrzymania presji nie tylko na Rosję, ale też Białoruś.

Przywódcy stwierdzili, że Ukraina ma prawo do odzyskania wszystkich terytoriów utraconych od 2014 r. na rzecz Rosji, a także poparli jej dążenia do członkostwa w UE i NATO.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Jesteśmy gotowi do bliskiej współpracy i wsparcia naszych partnerów: Republiki Mołdawii, Gruzji, Bośni i Hercegowiny, którzy są najbardziej narażeni na destabilizujące i szkodliwe wpływy Kremla” – dodali politycy B9.

“Rosja popełniła poważny błąd dokonując inwazji na Ukrainę i podważając porządek międzynarodowy oparty na zasadach” – podsumowali przywódcy, deklarując – “Jesteśmy silniejsi i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek, potwierdzając trwałość więzi transatlantyckich pomiędzy naszymi narodami. Będziemy w dalszym ciągu podejmować wysiłki na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i stabilności na całym obszarze euroatlantyckim”.

prezydent.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply