Według cytowanego przez libijski dziennik eksperta, Libia może w bieżącym roku zwiększyć dzienne wydobycie ropy nawet o jedną trzecią.

Libijski dziennik “Alwasat” przytacza opinię eksperta w dziedzinie sektora naftowego Abdulbariego al-Arusiego, którzy przewiduje znaczny wzrost wydobycia ropy naftowej w Libii. Ocenia on, że dzienne wydobycie tego surowca w tym kraju osiągnie w bieżącym roku poziom 1,6 mln baryłek dziennie, podczas gdy w zeszłym roku średnie dzienne wydobycie ropy wyniosło 1,107 mln baryłek.

Wydobycie w 2018 roku osiągnęło tylko 78% wydobycia z roku 2017 roku. Było to związane z polityczną destabilizacją kraju, wojną domową i zajęciem wielu pól naftowych przez lokalne bojówki. Zajęcie wielkiego pola El Sharara kosztowało libijski przemysł naftowy obniżenie dziennego poziomu wydobycia o 315 tys. baryłek i stratę finansową na poziomie 1,8 miliarda dolarów. Pole naftowe El Sharara zostało jednak odblokowane po tym gdy okupujące go ugrupowanie zbrojne wycofało się. Ogólne uspokojenie się sytuacji militarnej w Libii także skłania al-Arusiego do przyjęcia tezy, iż produkcja ropy wróci do “normalnego” poziomu.

W roku bieżącym duże sukcesy w operacjach zbrojnych przeciw zbrojnym ugrupowaniom islamistycznym i lokalnym odniosła Libijska Armia Narodowa dowodzona przez marszałka Chalifę Heftara. Heftar, sprzymierzony z nieuznawanym przez Unię Europejską parlamentem rezydującym w Tobruku, zajął niemal całe pustynne południe kraju, gdzie znajduje się pole naftowe El Sharara. Region ten jest ważny także ze względu na to, że właśnie przez ten obszar do Libii, a potem przez Morze Śródziemne do Europy, trafiają masy nielegalnych imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej. Heftar jest przeciwnikiem Rządu Jedności Narodowej Narodowej kontrolującego z Trypolisu już tylko niewielką północno-zachodnią część kraju i opierającego się na poparciu ugrupowań islamistycznych. Rząd Jedności Narodowej jest uznawany przez USA i Wielką Brytanię.

Czytaj także: Belgia opłacała rebeliantów w Libii pieniędzmi Kaddafiego

en.alwasat.ly/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply