Baza amerykańskiej marynarki wojennej w Norfolk, główna baza morska Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych na wschodnim wybrzeżu kraju, przyjęła 7 grudnia tankowiec bezpośrednio z Noworosyjska, który dostarczył do obiektu 50 000 ton rosyjskich produktów naftowych.

Jak informują ukraińskie media, baza amerykańskiej marynarki wojennej w Norfolk, główna baza morska Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych na wschodnim wybrzeżu kraju, przyjęła 7 grudnia tankowiec bezpośrednio z Noworosyjska, który dostarczył do obiektu 50 000 ton rosyjskich produktów naftowych.

“7 grudnia 2023 r. o godzinie 02:40 tankowiec AVENCA, IMO 9410002, w bezpośrednim rejsie z… Noworosyjska dostarczył 50 000 ton rosyjskich produktów naftowych. A główne pytanie brzmi: gdzie? Tutaj – Stacja Marynarki Wojennej Norfolk, to główna baza morska Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych na wschodnim wybrzeżu kraju, położona w południowo-wschodniej części zatoki Hampton Roads, przy wyjściu z zatoki Chesapeake do Oceanu Atlantyckiego” – czytamy w komunikacie grupy monitorującej Instytutu Studiów Strategicznych Morza Czarnego.

Jak twierdzą eksperci grupy monitorującej, tankowiec opuścił Noworosyjsk 13 listopada 2023 roku. Właścicielem statku jest CHEMIKALIEN SEETRANSPORT GMBH Mattentwiete. Okręt jest zarejestrowany w Hamburgu w Niemczech.

Norfolk jest głównym portem bazowym dla czterech amerykańskich grup lotniskowców uderzeniowych i wchodzących w ich skład okrętów.

Baza w Norfolk jest siedzibą głównych sił Dowództwa Sił Floty, dawniej Floty Atlantyckiej, i integruje jednostki Marynarki Wojennej, Korpusu Piechoty Morskiej i Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz jednostki drugiej, czwartej i szóstej floty operacyjnej Marynarki Wojennej USA, które mają obszary odpowiedzialności operacyjnej na wodach Atlantyku, Morza Śródziemnego i Oceanu Indyjskiego.

Zobacz też: Rzecznik Kremla twierdzi, że Rosja poradziła sobie z sankcjami

Jest to największa baza morska na świecie i największa instalacja Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, w której znajduje się 75 okrętów wojennych,  14 pirsów stanowisk do cumowania, a także 134 samoloty i 11 hangarów lotniczych.

Kresy.pl/Ukraińska Prawda

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    A nasi hieroje z POPIS nawet litra ruskiej ropy nie chca powąchać w imię ubzduranych pomysłów na embargo na wszystko co z tamtej strony. Nawet Ukraińcy handlują z ruskimi pomimo wojny a my jak zwykle nadstawiamy karku za obce interesy