Rosja kontynuuje modernizację samobieżnego przeciwlotniczego systemu artyleryjsko – rakietowego Pancyr-S1, poinformował w poniedziałek portal Army Recognition.

Jak przekazał portal, Rosjanie będą dalej modernizować systemy Pancyr-S1. Najważniejsze dla producenta jest poprawa zdolności przeciwrakietowej systemów. Obecne warianty Pancyrów mają być skuteczne zarówno wobec dużych, jak i małych bezzałogowych statków powietrznych. Mimo zapewnień projektantów system nie sprawdza się w Libii w starciu z tureckimi dronami.

Początkowy wariant Pancyr-S1 został zaprezentowany w połowie 2000 roku i już w tamtym momencie miał być w stanie zaangażować się w walki przeciwko bezzałogowcom. Drony tego okresu były jednak dużymi celami o średniej prędkości. Pancyr sprawdzał się w zestrzeliwaniu takich bezzałogowych pojazdów, stanowiąc poważne zagrożenie dla dronów zwiadowczych.

Zobacz też: Libijskie drony zniszczyły rosyjski system Pancyr na terenie bazy lotniczej al-Watiya 

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pancyr-S1 przeszedł przynajmniej trzy duże ulepszenia. W 2008 roku, Biuro Projektowania Instrumentów z Tuły, zaprezentowało podstawowe podwozie Pancyra-S1 oparte na samochodzie ciężarowym Kamaz-6560 z obrotowym radarem wyszukiwania. Do 2015 roku pakiet czujników został zaktualizowany, otrzymał piramidalny radar z dwoma nachylonymi tablicami. Dlatego obszar skanowania systemu został podwojony.

Na wystawie obronnej Army 2019, która odbyła się pod Kubinką, zaprezentowano Pancyr-S1M. System otrzymał w pełni przebudowany zestaw czujników i mocniejszy radar. KAMAZ-6560 został zastąpiony podwoziem kołowym Remdizela Tornado K-53958 8×8 z mocno chronioną kabiną załogi. W 2019 roku Rosja zaprezentowała również modyfikację Pancyr-S1, która zachowuje pakiet uzbrojenia modelu podstawowego.

Zobacz też: Media: w Libii pojawiły się systemy Pancyr-S1 w wersji używanej przez rosyjską armię [+VIDEO/+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kilka przeznaczonych na eksport systemów Pancyr zostało zniszczonych w Libii przez siły rządu jedności narodowej wpieranego przez Turcję. Tureckie media przekazywały, że co najmniej dziewięć pojazdów uległo zniszczeniom w wyniku nalotów dronów, a przynajmniej kilkanaście zostało zajętych przez wojska lądowe.

Zobacz też: Kolejne systemy Pancyr-S1 zdobyte w ofensywie wojsk libijskiego rządu jedności narodowej

Kresy.pl/ Army Recognition

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz