Siły rządowe zniszczyły w Libii za pomocą tureckiego drona kolejny system Pancyr-S1 – poinformowały w sobotę rosyjskie media, powołując się na nagranie zamieszczone w piątek na Twitterze. Byłby to już 20 system Pancyr-S1 zniszczony lub zdobyty w Libii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Informacja o zniszczeniu kolejnego systemu wywołała kontrowersje w mediach społecznościowych, ponieważ niektórzy użytkownicy są zdania, że nagranie przedstawia zdarzenie z 20 maja, o którym pisaliśmy na naszym portalu.

Kolejny system Pancyr-S1 został zniszczony w Libii za pomocą tureckiego drona. Jest to już 20 system Pancyr-S1 zniszczony lub zdobyty w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Libii przez wspierane przez Turcję siły rządowe – podał w sobotę portal „Avia”, powołując się na nagranie zamieszczone w piątek na Twitterze. Informacja o zniszczeniu kolejnego systemu wywołała kontrowersje w mediach społecznościowych, ponieważ niektórzy użytkownicy są zdania, że nagranie przedstawia zdarzenie z 20 maja, o którym pisaliśmy na naszym portalu.

Rosyjskie systemy znajdują się na wyposażeniu Libijskiej Armii Narodowej (ANL) generała Chalifa Haftara. Zniszczony system Pancyr-S1 został przetransportowany do Libii prawdopodobnie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Nagranie przedstawiające zniszczenie kolejnego systemu Pancyr-S1 zostało opublikowane w piątek na Twitterze przez użytkownika „Last Defender”.

Jak czytamy, sposób zniszczenia systemu wskazuje na użycie w tym celu bezzałogowego statku powietrznego. Wydaje się, że zniszczenia są na tyle dotkliwe, że system nie nadaje się już do użytku.

Siły Libijskiej Armii Narodowej nie odniosły się do zdarzenia, jednak odwrót wojsk ANL, z którym mamy do czynienia w ostatnim czasie wskazuje, że siły rządowe posiadają obecnie przewagę.

Informacja o zniszczeniu kolejnego systemu wywołała kontrowersje w mediach społecznościowych, ponieważ niektórzy użytkownicy są zdania, że nagranie przedstawia zdarzenie z 20 maja, o którym pisaliśmy na naszym portalu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Większość systemów Pancyr-S1 trafiło do Libii prawdopodobnie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jednak, jak pisaliśmy, w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania i zdjęcia, mające przedstawiać kolumnę pojazdów wojskowych w Libii. Widać na nich m.in. kilka rosyjskich pojazdów wojskowych Tigr, pojazd kołowy typu MRAP oraz system samobieżnej obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Pancyr-S1. Zdaniem obserwatorów i komentatorów uwagę zwraca fakt, że ten ostatni był posadowiony na podwoziu KAMAZ-6560. Wskazywałoby to, że nie jest to sprzęt pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale wersja użytkowana przez armię rosyjską.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

System Pancyr jest rosyjskim samobieżnym przeciwlotniczym zestawem artyleryjsko-rakietowym.

Jeden system składa się z dwóch dwulufowych armat automatycznych 2A38M kalibru 30 mm oraz dwunastu przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. Pojazd produkowany jest w wersjach kołowej, na podwoziu samochodu ciężarowego KAMAZ-6560, BAZ-6909 lub MAN SX45 (pierwszy prototyp został stworzony na podwoziu Ural-5323), oraz gąsienicowej.

Zobacz także: Libijska Armia Narodowa twierdzi, że zniszczyła dwa tureckie drony nad Sytrą

avia.pro / twitter.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz