Libijskie myśliwce zniszczyły kolejne rosyjskie systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1 – przekazał w środę rzecznik armii libijskiej pod dowództwem Rządu Porozumienia Narodowego, Mohammed Gununu.

Mohammed Gununu rzecznik prasowy libijskiej armii, poinformował w środę, że trzy rosyjskie systemy obrony powietrznej Pancyr-S1 w mieście Tarhuna i jeden w mieście Al-Wishka zostały zniszczone przez libijskie lotnictwo – przekazał portal Libyan Express.

Wcześniej w środę armia libijska ogłosiła swoje dalsze postępy w kierunku zajęcia miasta Al-Asab zajmowanego obecnie przez wojska generała Chalifa Heftara. Siłom rządowym udało się też zająć miasta Tiji i Badr, a także bazę lotniczą Al-Watija. Wojska wierne uznawanemu międzynarodow rządowi dożą do odzyskania Al-Asaby. Ma to być niezbędne do odzyskania miasta Tarhuna co z kolei mogłoby pomóc w odcięciu linii zaopatrzenia sił Heftara.

W ciągu ostatnich 48 godzin w Libii zostało zneutralizowanych siedem rosyjskich systemów Pancyr.

Nagranie z ostrzału zostało udostępnione na Twitterze  Libya Alahrar. “Ekskluzywny materiał filmowy Libya Alahrar pokazuje libijską armię namierzającą systemy przeciwlotnicze Pancyr-1 wyprodukowane w Rosji”.

Jak przekazywaliśmy wcześniej, wspierane przez Turcję siły libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) przechwyciły rosyjski wóz obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1. Pojazd został zdobyty w poniedziałek, w czasie szturmu sił GNA na bazę lotniczą Al-Watija.

W poniedziałek pisaliśmy, że siły libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) w ciągu weekendu zniszczyły dwa rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1, rozmieszone przez siły gen. Chalifa Heftara na terenie bazy lotniczej Al-Watija. W poniedziałek baza została zajęta przez siły GNA. “Forbes” podał we wtorek, że jeden z systemów Pancyr-S1 został zdobyty przez żołnierzy GNA. Jest to znaczący sukces wywiadowczy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

System Pancyr jest rosyjskim samobieżnym przeciwlotniczym zestawem artyleryjsko-rakietowym.

Jeden system składa się z dwóch dwulufowych armat automatycznych 2A38M kalibru 30 mm oraz dwunastu przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. Pojazd produkowany jest w wersjach kołowej, na podwoziu samochodu ciężarowego KAMAZ-6560, BAZ-6909 lub MAN SX45 (pierwszy prototyp został stworzony na podwoziu Ural-5323), oraz gąsienicowej.

Wersja, która została zdobyta w Libii – Pancyr-S – jest w stanie trafiać cele w odległości do 40 kilometrów na wysokości do 15 kilometrów, przy czym prędkość celów nie powinna przekraczać 2000 metrów na sekundę.

Kresy.pl/Libyan Express

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply