Litwa: sytuacja po wycieku ropy do Bałtyku w Butyndze została opanowana

Z powodu awarii terminalu w Butyndze na Litwie, do Morza Bałtyckiego wyciekło 480 litrów ropy naftowej. Według Orlen Lietuva sytuacja została już opanowana. Strona litewska informuje, że plama zanieczyszczeń zniknęła samoistnie.

We wtorek spółka „Orlen Lietuva” poinformowała, że z powodu awarii terminalu w Butyndze do Morza Bałtyckiego wyciekło 480 litrów ropy naftowej. Po wykryciu wycieku spółka ta sama poinformowała o tym litewski resort środowiska i odpowiednie służby krajowe w poniedziałek o godzinie 0.11. Wówczas podawano, że wyciekło 1-2 tony ropy naftowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według spółki, satelity nie wykryły zanieczyszczenia w obrębie litewskich wód terytorialnych. „Strefa przybrzeżna i terminal naftowy są stale monitorowane, aby zapewnić ochronę ruchu morskiego i środowiska. Działania infrastrukturalne zostaną przywrócone 2 stycznia 2021 roku” – poinformowali przedstawiciele „Orlen Lietuva”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jeszcze we wtorek Orlen Lietuva podał, że sytuacja po wycieku ropy do Bałtyku z terminala naftowego w Butyndze na Litwie została opanowana dzięki skoordynowanym działaniom spółki, litewskiego ministerstwa środowiska i innych instytucji. Terminal ma wznowić pracę 2 stycznia 2021 roku. Litewskie Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego poinformowało, że plama zanieczyszczeń na Morzu Bałtyckim zniknęła samoistnie „w wyniku warunków atmosferycznych – wiatru, fal i zimnego powietrza”.

„To nie jest katastrofa, to nie wypadek, to incydent” – ocenił w rozmowie z agencją BNS szef Centrum Eugenijus Valikovas. Zaznaczył, że ilość ropy, która wyciekła, „nie jest duża, co nie powoduje katastrofalnych skutków”.

Terminal w Butyndze, na północnym zachodzie Litwy, należy do rafinerii w Możejkach, której właścicielem jest Orlen Lietuva – litewska spółka PKN Orlen.

Przeczytaj: Litwa: Orlen Lietuva potraja swój zysk

Czytaj również: Orlen chce mieć na Litwie sieć 70-80 stacji benzynowych

L24.lt / wilnoteka.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz