Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) odpowiedziała na postulaty Białorusinów by zwiększyć opłaty za tranzyt rosyjskiej ropy przez ich kraj.

Od schyłku zeszłego roku trwa spór między władzami Rosji i Białorusi na temat warunków sprzedaży rosyjskiej ropy i gazu dla Białorusi. Pogorszenie tych warunków jest związane między innymi z tak zwanym rosyjskim „manewrem podatkowym” to znaczy zniesieniem cła wywozowego na ropę, w związku z czym Białorusini stracą przewagi konkurencyjne związane z nabywaniem kontyngentów bezcłowej ropy, którą każdorazowo negocjował dla siebie Mińsk. Zamiast opłaty wywozowej, Rosja będzie naliczać akcyzę od całego wydobywanego surowca wobec czego Białoruś nie będzie już mogła liczyć na jakiekolwiek preferencje.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ramach zaostrzającego się konfliktu strona białoruska postanowiła wykorzystać tranzytowe położenie swojego kraju dla przemysłu wydobywczego Rosji. W zeszłym tygodniu prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko bardzo ostro skrytykował podejście Rosji wobec swojego kraju na płaszczyźnie stosunków ekonomicznych. Oskarżając Moskwę o „wykręcanie rąk” białoruski prezydent groził, pod pretekstem konieczności remontów, zakręcaniem rurociągów transportujących na zachód rosyjską ropę.

Z drugiej strony władze Białorusi postawiły niedawno postulat zwiększenia taryfy za tranzyt rosyjskiej ropy przez sieci rurociągów na swoim terytorium o 23,1%, by zwiększyć w ten sposób swoje zyski. Jak podała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti Moskwa nie jest skłonna przystać na tego typu żądania. Agencja cytuje wypowiedź Dmitrija Machonina, który uznaje białoruski postulat za bezpodstawny. „Koledzy przedstawili te argumenty, które były już upublicznione w środkach masowego przekazu. Uznaliśmy, że te argumenty nie dają podstaw dla wzrostu taryfy” – powiedział Machonin. Rosyjski urzędnik sugerował, że o podwyżce opłat za tranzyt rosyjskiej ropy rozmowy będzie można prowadzić od 1 lutego 2020 r., zgodnie z wcześniej przyjętymi zasadami ich indeksowania zgodnie ze wskaźnikiem inflacji w Rosji.

ria.ru/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz