Turecka opozycja zdobyła Stambuł

Mimo stanowiska prezydenta Turcji nie będzie powtórzenia wyborów burmistrza Stambułu, a urząd ten obejmie reprezentant głównej partii opozycyjnej.

Dwa tygodnie po wyborczym zwycięstwie, Ekrem Imamoglu otrzymał formalny mandat do objęcia obowiązków burmistrza Stambułu. Formalne potwierdzenie nastąpiło mimo protestów rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) i wywodzącego się z niej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który nawoływał do powtórzenia głosowania ze względu na rzekome nieprawidłowości w czasie wyborów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Stambuł jest głównym ekonomicznym ośrodkiem i największym miastem kraju. W mieście żyje 15 milionów spośród 82 mln mieszkańców Turcji. Przegrana z kandydatem czołowej siły opozycyjnej – Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) jest tym bardziej dotkliwa, że w metropolii od 15 lat rządziła AKP i tu właśnie rozpoczęła się polityczna kariera samego Erdogana. W dodatku AKP wystawiła przeciw Imamoglu bliskiego współpracownika obecnego prezydenta i ostatniego premiera Turcji (po reformie konstytucyjnej stanowisko zostało zniesione) Binali Yildirima.

Protesty obozu rządzącego wzmagał fakt, że różnica miedz dwoma kandydatami była bardzo niewielka. Na wniosek AKP dokonano ponownego przeliczenia głosów. W niektórych obwodach wyborczych kilkukrotnego. Ostatecznie okazało się, że Imamoglu otrzymał 4169765 głosów, a kandydat partii rządzącej 4156036, jak podała telewizja Al Jazeera.

„Rząd nie spodziewał się takiego wyniku, ale to się stało. Oczekujemy, że uszanują rezultat” – powiedział Erdogan Toprak, członek tureckiego parlamentu z ramienia CHP wybrany właśnie w Stambule. Jak ocenił – „To wielkie osiągnięcie dla tureckiej demokracji, prawa, wiarygodności systemu wyborczego w tym kraju”.

aljazeera.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz