Na czwartkowym spotkaniu z ministrami prezydent Białorusi ostro skrytykował politykę Rosji, którą porównywał do nakładania sankcji.

11 kwietnia Łukaszenko odbył posiedzenie z „ekonomicznym blokiem” rządu Białorusi. Z relacji jaka została opublikowana na oficjalnej stronie internetowej białoruskiego prezydenta wynika, że nie żałował on krytycznych słów pod adresem wschodniego sąsiada. „Każdego dnia słyszę i czytam, że nasz główny partner handlowy, oni lubią nazywać siebie partnerami, coraz bardziej i bardziej wprowadza sankcje przeciw Białorusi” – powiedział Łukaszenko odnosząc się do ograniczeń na wwóz do Rosji produktów określonych białoruskich zakładów. Zakazy te wprowadzane są najczęściej pod pretekstem nie spełniania norm fitosanitarnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Sami są obłożeni sankcjami i potępiają to, i tu ich absolutnie popieram. Ale w tym samym czasie wojują takim samym orężem przeciw swoim najbliższym sojusznikom” – ocenił białoruski prezydent – „To jednemu przedsiębiorstwu zamknęli, to innemu. Potem to marchew, to sałata, to już i ogórki im się nie spodobały”. Jak dodał – „zamykają przed nami rynek”.

Ze swojej strony Łukaszenko przypominał o lojalnym podejściu do Rosjan. Mówił o pracach przy rurociągach przesyłających rosyjską ropę i produkty ropopochodne, które zostały na terytorium Białorusi przeprowadzone w trybie awaryjnym, bez przerywania przesyłu paliw – „my rozumieliśmy, że to by przyniosło szkodę Federacji Rosyjskiej” ponieważ ropa to „główny produkt eksportowy” Rosjan. Radził wicepremierowi Igorowi Liaszence żeby w przypadku kolejnych remontów zamykać rurociągi.

Białoruski prezydent stwierdził wręcz, że Rosjanie „zaczynają nam wykręcać ręce”. Skrytykował przy tym rząd za bierność wobec działań Moskwy w sferze polityki handlowej. „Powinniśmy podjąć odpowiednia środki” – polecił Łukaszenko, dając ministrom tydzień na przygotowanie mechanizmów odpowiedzi na rosyjską politykę.

Od końca zeszłego roku władze Białorusi i Rosji pozostają w sporze o warunki dwustronnego handlu rosyjskimi surowcami energetycznymi. Towarzyszą im rosyjskie sugestie pogłębienia integracji obu państw w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi bądź Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego.

president.gov.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz