Łukaszenko i Putin posprzeczali się o ceny gazu [+VIDEO]

W czwartek na otwarciu szczytu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej w Petersburgu doszło do wymiany zdań na temat cen nośników energii pomiędzy prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką a prezydentem Rosji Władimirem Putinem. – pisze agencja Biełta.

Podczas swojego wystąpienia na otwarciu szczytu prezydent Białorusi skoncentrował się na potrzebie kontynuowania wysiłków nad eliminowaniem barier, wyłączeń i ograniczeń, które utrudniają stworzenie wspólnego rynku Unii Euroazjatyckiej. Wskazał przy tym na brak porozumienia odnośnie wspólnego rynku ropy i gazu. Narzekał na wysokie taryfy na przesył gazu stosowane przez Gazprom a także wskazywał, że cena hurtowa gazu ziemnego w obwodzie smoleńskim w Rosji wynosi 70 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych a po białoruskiej stronie granicy – 130 dolarów. „Jak konkurować w tej sytuacji?” – pytał.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Nasza Unia powstała na osnowie pewnych swobód – przepływu pracy, kapitału, towarów itd. Najważniejszą rzeczą, którą uzgodniliśmy w gospodarce, jest to, że wszystkie podmioty gospodarcze i ludzie będą mieć równe warunki. Nie ma równych warunków – nie ma Unii”- powiedział Łukaszenko.

Prezydent Rosji odpowiedział mu podczas swojego przemówienia, że plany utworzenia wspólnego rynku ropy naftowej i gazu wyznaczono na 2025 rok. Przy okazji porównał Białoruś z Niemcami mówiąc, że Białoruś płaci 129 dolarów a Niemcy – 250 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych gazu. Taką sytuację opisał jako „wielką korzyść dla naszych sojuszników”.

„Macie rację, Władimirze Władimirowiczu, ale niestety lub na szczęście naszym głównym partnerem nie są Niemcy, ale Federacja Rosyjska, a nasi główni partnerzy to nie tylko partnerzy, ale także konkurenci – Rosjanie” – odparł Łukaszenko. Gdy Putin po raz kolejny przypomniał Łukaszence, że dostaje gaz po preferencyjnej cenie dużo niższej niż Niemcy, prezydent Białorusi odparował, że jego kraj dostaje gorsze warunki niż Niemcy.

„Już o tym niejednokrotnie mówiłem. Jednak walczyliśmy razem, a nasi ludzie, którzy po wojnie jeszcze nie umarli, mają taką sytuację”. – mówił. Przypomniał również, że w Niemczech cena gazu musi być wyższa, ponieważ gaz należy transportować tam setki kilometrów dalej.

„Dawajcie podyskutujemy potem bez obecności mediów. Ale macie absolutnie rację, że potrzebujemy opracować plan podążania do jednolitego rynku. Zgadzamy się z tym i tak będziemy działać”. – zakończył dyskusję Putin.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko i Putin walczą o krzesło na szczycie w Mińsku [+VIDEO]

Kresy.pl / belta.by / tut.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz