SBU przesłuchało 12 duchownych Patriarchatu Moskiewskiego

W Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy w Równem odbyły się przesłuchania 12 duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. – podał kanał TSN.

W środę w siedzibie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy pojawiło się około 30 duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. 12 z nich stawiło się na wezwanie na przesłuchanie, pozostali przyszli na znak wsparcia dla wezwanych. Duchowni nie chcieli komentować sprawy mówiąc, że nie wiedzą, dlaczego ich wezwano.

Po 2,5-godzinnym przesłuchaniu okazało się, że wezwano ich w charakterze świadków w sprawie o „zdradę państwową” i dyskryminację obywateli w zależności od ich rasy, narodowości lub stosunku do religii.

„Bezprawnie wytoczono sprawy naszym duchownym, szczególnie jednemu z nich. Będziemy wspierać swoich duchownych i prosić Boga i wszystkich ludzi o modlitwę za tych ludzi, których oskarża się całkiem bezpodstawnie”. – oświadczył biskup eparchii rówieńskiej UKP PM Pimen.

SBU nie chciało komentować sprawy zasłaniając się tajemnicą śledztwa. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że chodzi o rozpowszechnianie przez niektórych duchownych „rosyjskich materiałów agitacyjnych”.

Według samych duchownych chodzi o broszury, w których wyjaśniano, na czym polega schizma w Kościele prawosławnym. „To były materiały z wyjaśnieniem schizmy a nie coś antypaństwowego czy coś, co może podważać podstawy państwowości. Nasi duchowni zawsze służyli, służą i będą służyć Bogu i swojemu narodowi, a więc narodowi Ukrainy” – stwierdził biskup Pimen.

Przypomnijmy, że w piątek funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy przeszukali dom bpa Pawła (Łebidzia), przełożonego Ławry Peczerskiej, największego i najstarszego monastyru w Kijowie, siedziby zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Metropolita wyszhorodzki i czarnobylski Paweł jest podejrzany o „nawoływanie do nienawiści”.

Jak informowaliśmy wcześniej, ukraiński rząd kontynuuje wysiłki zmierzające do odebrania UKP PM drugiego najważniejszego po Ławrze Peczerskiej klasztoru na Ukrainie – ławry w Poczajowie.

Ukraińskie władze wzmogły działania wobec Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego po zaangażowaniu się w proces tworzenia zjednoczonego prawosławnego ukraińskiego Kościoła narodowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / tsn.ua

SBU przesłuchało 12 duchownych Patriarchatu Moskiewskiego
Oceń ten artykuł

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz