SBU przesłuchało 12 duchownych Patriarchatu Moskiewskiego

W Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy w Równem odbyły się przesłuchania 12 duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. – podał kanał TSN.

W środę w siedzibie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy pojawiło się około 30 duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. 12 z nich stawiło się na wezwanie na przesłuchanie, pozostali przyszli na znak wsparcia dla wezwanych. Duchowni nie chcieli komentować sprawy mówiąc, że nie wiedzą, dlaczego ich wezwano.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Po 2,5-godzinnym przesłuchaniu okazało się, że wezwano ich w charakterze świadków w sprawie o „zdradę państwową” i dyskryminację obywateli w zależności od ich rasy, narodowości lub stosunku do religii.

„Bezprawnie wytoczono sprawy naszym duchownym, szczególnie jednemu z nich. Będziemy wspierać swoich duchownych i prosić Boga i wszystkich ludzi o modlitwę za tych ludzi, których oskarża się całkiem bezpodstawnie”. – oświadczył biskup eparchii rówieńskiej UKP PM Pimen.

SBU nie chciało komentować sprawy zasłaniając się tajemnicą śledztwa. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że chodzi o rozpowszechnianie przez niektórych duchownych „rosyjskich materiałów agitacyjnych”.

Według samych duchownych chodzi o broszury, w których wyjaśniano, na czym polega schizma w Kościele prawosławnym. „To były materiały z wyjaśnieniem schizmy a nie coś antypaństwowego czy coś, co może podważać podstawy państwowości. Nasi duchowni zawsze służyli, służą i będą służyć Bogu i swojemu narodowi, a więc narodowi Ukrainy” – stwierdził biskup Pimen.

Przypomnijmy, że w piątek funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy przeszukali dom bpa Pawła (Łebidzia), przełożonego Ławry Peczerskiej, największego i najstarszego monastyru w Kijowie, siedziby zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Metropolita wyszhorodzki i czarnobylski Paweł jest podejrzany o „nawoływanie do nienawiści”.

Jak informowaliśmy wcześniej, ukraiński rząd kontynuuje wysiłki zmierzające do odebrania UKP PM drugiego najważniejszego po Ławrze Peczerskiej klasztoru na Ukrainie – ławry w Poczajowie.

Ukraińskie władze wzmogły działania wobec Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego po zaangażowaniu się w proces tworzenia zjednoczonego prawosławnego ukraińskiego Kościoła narodowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / tsn.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz