USA gotowe mocniej uderzyć w Syrię

Po wyzwoleniu Idlibu i osiągnięciu porozumienia między Damaszkiem a Kurdami, Syria całkowicie odzyska integralność terytorialną, przez co znajdzie się “poza zasięgiem” Zachodu i jego sojuszników z Zatoki perskiej. Rosja, Iran i Turcja będą działać jako mediatorzy promujący pokojowe rozwiązanie. Prowokacja “chemicznego ataku” zostanie zainscenizowana jako próba odrzucenia takiego rozwoju sytuacji – przypomina ekspert ds. wojskowości Peter Korzun na łamach Strategic Culture.

Stany Zjednoczone ostrzegły Rosję, że ponownie zaatakują Syrię, jeśli siły rządowe użyją broni chemicznej. Według Bloomberga, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi, Nikołajowi Patruszewowi, na spotkaniu w Genewie 23 sierpnia, że ​​Stany Zjednoczone “są gotowe odpowiedzieć większą siłą militarną niż użyta przeciwko reżimowi Asada w przeszłości”. Amerykańscy urzędnicy rzekomo “mają informacje”, że wojsko syryjskie przygotowuje atak chemiczny w północno-zachodniej prowincji Idlib w Syrii. Bolton również podkreślił publicznie gotowość USA do użycia siły na większą skalę przed spotkaniem ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

21 sierpnia Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja wydały wspólne oświadczenie, które również zagroziło działaniami wojennymi przeciwko Syrii, gdyby doszło do ataku chemicznego. Stany Zjednoczone zaatakowały Syrię dwa razy, w 2017 i 2018 roku. Nie przedstawiono żadnych dowodów potwierdzających zarzuty, że syryjski rząd stoi za atakami chemicznymi.

Rosja uważa, że ​​potencjalny atak będzie jedynie prowokacją do usprawiedliwienia działań wojskowych. Rosyjskie Ministerstwo Obrony wydało 25-go sierpnia oświadczenie stwierdzające, że bojownicy Haj’at Tahrir al-Szam przywieźli do Idlibu osiem pojemników z chlorem, aby przeprowadzić operację typu false flag przy pomocy brytyjskich agencji wywiadowczych. Grupa bojowników Tahrir al-Szam wyszkolonych do obsługi chemicznych środków bojowych przez brytyjską prywatną firmę wojskową Olive przybyła na przedmieścia Dżisr asz-Szughur, w prowincji Idlib, 20 km. od granicy tureckiej.

Pojawia się w związku z tym kilka pytań. Syryjskie siły rządowe wygrywają wojnę. Kontrolują większość kraju i nadal dokonują postępów. Dlaczego mieliby używać broni chemicznej teraz, jeśli nie użyły jej w 2014 lub 2015 roku, w trakcie odwrotu? Polityczne i militarne zyski dla rebeliantów za pomocą prowokacji są oczywiste, podczas gdy wojsko syryjskie nie ma powodu, by używać broni chemicznej, nawet gdyby ją posiadało. W końcu syryjska armia nie ma problemu ze zwycięstwami przy pomocy broni konwencjonalnej, gdziekolwiek by nie walczyła.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kto naprawdę stoi za atakami chemicznymi w Syrii [RAPORT]

Jak pokazały poprzednie działania militarne w Syrii, ataki podniosły pozytywne oceny prezydenta w sondażach. Prezydent Trump musi odciągnąć uwagę opinii publicznej od ukrytych przelewów na konta Stormy Daniels i Karen McDougal w związku z jego rzekomymi romansami. Te skandale są ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje podczas kampanii wyborczych przed wyborami w listopadzie. Syria i rzekome ataki przy użyciu broni chemicznej mogą okazać się przydatne.

Zobacz także: Szef Pentagonu: jesteśmy w stałym kontakcie z Rosją ws. możliwości użycia broni chemicznej w Syrii

On i jego partia muszą zrobić coś w Syrii przed listopadem, by wzmocnić wizerunek USA jako obrońcy “biednych” Syryjczyków cierpiących z powodu “okrucieństw” reżimu Asada. Globalna pozycja Ameryki ucierpiała na skutek rozczarowujących operacji w Iraku i Afganistanie. To należy poprawić. Kierowanie międzynarodową koalicją przeciwko Syrii i irańskiemu sojusznikowi, jest sposobem przywrócenia wizerunku USA jako niezbędnego gracza na Bliskim Wschodzie. Jeśli Syria ustanowi pełną kontrolę nad prowincją Idlib, nadzieja na obalenie syryjskiego prezydenta Asada będzie martwa. Każdy pretekst mógłby usprawiedliwiać interwencję, aby zapobiec takiemu obrotowi wydarzeń. Rebelianci w Idlib są postrzegani jako sprzymierzeńcy w walce z Iranem. Poza tym domniemana broń chemiczna w rękach Asada podsyca narrację rosyjskiego oszukiwania w 2013 roku podczas eliminacji zapasów syryjskiej broni chemicznej. “Utrata” Syrii doprowadziłaby do zmniejszenia wpływów USA w Iraku, który jest również postrzegany jako pole bitwy przeciwko Iranowi.

Administracja USA zamroziła około 200 milionów dolarów przeznaczonych na odbudowę Syrii, ale jest gotowa wydać pieniądze na działania militarne przeciwko temu krajowi. Kongres nie uwzględnił przepisu wspieranego przez Senat w ustawie budżetowej na rok 2019, który miał dać Departamentowi Obrony 25 milionów USD rocznie oraz zwiększone uprawnienia w celu wsparcia wysiłków stabilizacyjnych w Syrii. Jednak użycie siły w Syrii jest i tak w dużej mierze gorąco popierane przez prawodawców. Inscenizowany “atak chemiczny” jest pretekstem do użycia siły przeciwko Syrii i do naciskania na wycofanie Rosji i Iranu. Po wyzwoleniu Idlibu i osiągnięciu porozumienia między Damaszkiem a Kurdami, Syria całkowicie odzyska integralność terytorialną, przez co znajdzie się “poza zasięgiem” Zachodu i jego sojuszników z Zatoki perskiej. Rosja, Iran i Turcja będą działać jako mediatorzy promujący pokojowe rozwiązanie. Prowokacja “chemicznego ataku” zostanie zainscenizowana jako próba odrzucenia takiego rozwoju sytuacji.

Peter Korzun

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply