Die Welt: Polska za odmowę relokacji zapłaci 1,5 mld euro

Współczesne elity europejskie kierują się czymś takim jak projekt europejski, który ma stworzyć nową rzeczywistość na naszym kontynencie – mówił w Legnicy prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński wziął udział w spotkaniu z mieszkańcami Legnicy. Podczas swojego przemówienia koncentrował się na przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Jego zdaniem, „Polska stoi przed ważnym wyborem”.

Dom aukcyjny Grisebach zapowiedział wstrzymanie sprzedaży skradzionej w Polsce akwareli Wassilego Kandinskiego do czasu sądowego wyjaśnienia sprawy – informuje „Deutsche Welle”. Wcześniej zignorował protesty strony polskiej, a teraz twierdzi, że „nie było żadnych zastrzeżeń prawnych do licytacji”.

Dom aukcyjny Grisebach w Berlinie, w którym w czwartek wieczorem sprzedano skradzioną w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie akwarelę Wassilego Kandinskiego, wstrzymał sprzedaż do czasu, aż sąd dodatkowo sprawdzi transakcję. Za obraz zapłacono 310 tys. euro, a aukcję przeprowadzono pomimo oficjalnych protestów polskiego rządu.

Przeczytaj: W Niemczech sprzedano skradzioną w Polsce akwarelę Kandinskiego

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przekonywał w czwartek, że nic nie przyniosło OBWE większej szkody niż polska prezydencja w 2022 roku. (więcej…)

Rosjanin oraz dwaj Ukraińcy usłyszeli zarzuty organizowania cudzoziemcom nielegalnej imigracji. Załatwiali imigrantom fałszywe oświadczenia o pracy w Polsce i organizowali im transport do krajów Europy Zachodniej.

Straż Graniczna z Lubaczowa prowadzi postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. Zastępca szefa przemyskiej prokuratury okręgowej prok. Beata Starzecka poinformowała w sobotę PAP, że sprawa zaczęła się od zatrzymania w marcu 2021 r. nielegalnych imigrantów z Turcji. Śledztwo wykazało, że osoby, które pojawiły się w postępowaniu mają powiązania z osobami, którymi interesują się służby innych krajów: Czech, Węgier, Belgii, Niemiec. "Działania tych osób także dotyczą przestępstw o charakterze migracyjnym" - oświadczyła prok. Starzecka.

Wskazała, że w opisywanej siatce każdy z przestępców ma różne zarzuty, a postępowania prowadzą organy ścigania w poszczególnych krajach. Imigranci, którzy chcieli dostać się do Europy, najpierw docierali najczęściej do Polski, lecz także np. do Czech. Byli następnie transportowani przez inne kraje do Anglii.

Według doradcy szefa biura prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolaka, oficjalna liczba poległych w walce ukraińskich żołnierzy jest znacznie niższa, niż 100 tys., o których mówiła szefowa Komisji Europejskiej.

W czwartek na antenie ukraińskiej stacji „24 Kanał” doradca kierownika Biura Prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak, skomentował niedawną wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen powiedziała, że od początku rosyjskiej inwazji poległo już 100 tys. ukraińskich żołnierzy.

Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jest zdecydowanie krytyczny wobec uwag prezydenta Francji o relacji z Rosją.

Przewodniczący Rady Ołeksij Daniłow zdecydowanie odrzucił niedawną wypowiedź prezydenta Francji o tym, że zakończenie wojny na Ukrainie powinno obejmować "gwarancje" bezpieczeństwa dla Rosji. Zamiast tego Ukrainiec domagał się osądzenia rosyjskich polityków.

"Chcą dawać gwarancje bezpieczeństwa państwu-terroryście i mordercy? Zamiast Norymbergi – podpisanie umowy z Federacją Rosyjską i uścisk dłoni? Czy ukraińska krew na rękach Putina nie przeszkodzi? Dziwna logika tajnej dyplomacji, której czas się skończył. Jedyną gwarancją jest humanizm europejskiego wymiaru sprawiedliwości, z wyroku [Trybunału] w Hadze nie ma kary śmierci" - słowa Daniłowa zacytowała w niedzielę ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 139 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
19%