Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA Robert Menendez wezwał do zmiany relacji z Arabią Saudyjską.

W swoim oświadczeniu Menendez wyraźnie wezwał do odcięcia wszelkiej współpracy z Saudami w zakresie sprzedaży broni i bezpieczeństwa w ogóle. Współpraca taka od siedmiu dekad wpisuje się w partnerstwo strategiczne USA z arabską monarchią, zrelacjonowała w poniedziałek agencja Associated Pres. Senator uznał, że współpracę w tym zakresie należy sprowadzić do minimum niezbędnego dla ochrony Amerykanów i amerykańskich interesów na Półwyspie Arabskim.

Jako przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Menendez obiecał, że „nie zaakceptuje żadnej współpracy z Rijadem, dopóki Królestwo nie zrewiduje swojego stanowiska w sprawie wojny na Ukrainie. Dość.”

Jego oświadczenie pojawiło się w poniedziałek, cztery dni po tym, jak Arabia Saudyjska i Rosja porozumiały się wraz z innymi państwami grupy OPEC+ i ogłosiły zmniejszenie wydobycia ropy naftowej o 2 mln baryłek dziennie, o czym pisaliśmy na naszym portalu.

Decyzja taka może podtrzymać wysokie ceny ropy, której sprzedaż zapewnia znaczną część wpływów budżetowych Rosji. Napędzają on również globalny kryzys energetyczny, który przekłada się na wzrost cen paliw w samych USA, co może obciążyć prezydenta Joe Bidena i Demokratów tuż przed śródokresowymi wyborami w USA.

Poniedziałkowe oświadczenie Menendeza umieszcza go wśród rosnącej liczby polityków Partii Demokratycznej, którzy od czasu ogłoszenia przez kraje OPEC i Rosję  redukcji wydobycia wzywają do wstrzymania sprzedaży amerykańskiej broni do Arabii Saudyjskiej.

Demokraci oskarżają kierującego polityką królestwa księcia Mohammeda bin Salmana, o praktyczne lekceważenie dla trwającego od dziesięcioleci partnerstwa, które według nich polega na tym, że amerykański przemysł wojskowy i obronny zapewnia bezpieczeństwo Arabii Saudyjskiej, a Rijad z kolei zapewnia światu dopływ dostępnej ropy, ocenia Associated Press.

apnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply