Lasery mają bronić USA przed pociskami hipersonicznymi

Kongres upoważnił Amerykańską Agencję Obrony Przeciwrakietowej (MDA) do badań i rozwoju technologii laserowej z myślą o obronie przed pociskami hipersonicznymi oraz balistycznymi.

Zgoda została udzielona w ramach ustawy o autoryzacji obrony narodowej na rok 2022 – podał portal Defense News w czwartek. Sekretarz obrony został zobowiązany do przekazania dyrektorowi MDA uprawnień do “budżetowania, kierowania i zarządzania programami energii ukierunkowanej, mającymi zastosowanie w misji obrony przed pociskami balistycznymi i hipersonicznymi, w koordynacji z innymi wysiłkami Departamentu Obrony w zakresie energii ukierunkowanej”.

W ustawie określono priorytetowość rozwoju tej technologii. W przyszłości technologia ma zostać przekazana do przemysłu “w celu wspierania przyszłych zdolności istotnych z operacyjnego punktu widzenia”.

Riki Ellison, szef MDA podkreślił, że ustawa w pewnym sensie przywraca finansowanie i odpowiedzialność, jaką MDA posiadało wcześniej, w celu realizacji programu technologii ukierunkowanej energii.

W ostatnim czasie mamy do czynienia z szybkim tempem rozwoju broni hipersonicznej.

Chińscy naukowcy twierdzą, że opracowali broń hipersoniczną nowej generacji z technologią wykrywania celów na podczerwień. Armia amerykańska tego typu pociski może opracować dopiero w 2025 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wrześniu  Stany Zjednoczone przetestowały pocisk hipersoniczny HAWC z silnikiem strumieniowym typu scramjet. Podkreślono wówczas, że to pierwszy od 2013 r. udany test tego rodzaju broni w USA.

Zobacz także: USA: nieudany test broni hipersonicznej

W kwietniu ub. roku rosyjskie siły zbrojne po raz pierwszy przeprowadziły w Arktyce ćwiczenia w zakresie przechwytywania broni hipersonicznej, wykorzystując do tego ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM.

Pod koniec września Rosjanie poinformowali, że zakończyli testy powietrzne systemu rakietowego Cyrkon. Podczas testów, rakiety były wystrzeliwane z fregaty „Admirał Gorszkow”. Pod koniec sierpnia br., przy okazji forum Armia-2021, ministerstwo obrony Rosji podpisało kontrakt na dostawy systemu hipersonicznego Cyrkon dla rosyjskiej armii. Według producenta, dostawy mają zostać zrealizowane do 2025 roku.

Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku rosyjskie media informowały, że w Ministerstwie Obrony Rosji podjęto decyzję o uzbrojeniu lotnictwa morskiego Floty Północnej w hipersoniczny system Kinżał.

W grudniu ub. roku Korea Południowa ujawniła plany rozpoczęcia testów prototypu hipersonicznego pocisku manewrującego w 2022 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

USA informowały wielokrotnie o planach dotyczących broni laserowej.

W grudniu ub. roku informowaliśmy, że dzięki dodatkowemu kontraktowi na 123 mln dolarów, Raytheon Intelligence and Space dostarczy w 2022 roku cztery prototypowe bojowe wozy Stryker wyposażone w lasery bojowe o mocy 50 kW. Chodzi o system laserowej obrony powietrznej krótkiego zasięgu, przeznaczony np. do zwalczania dronów.

Zobacz także: Projekt broni laserowej dla myśliwców Sił Powietrznych USA nabiera kształtu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W maju 2020 roku marynarka wojenna USA  poinformowała o wykonaniu udanego testu laserowego systemu do zwalczania małych celów powietrznych oraz morskich. Test miał się odbyć 16 maja br. na Pacyfiku. Okręt desantowy USS Portland zniszczył za pomocą broni laserowej drona. Nagranie testu zostało opublikowane w piątek w serwisie YouTube.

Zobacz także: Amerykańska armia chce przetestować broń laserową w 2022 roku

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply