23 marca – Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

W Polsce i na Węgrzech 23 marca obchodzony był Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

W sobotę, 23 marca, obchodzony był Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Z tej okazji w Polsce i na Węgrzech, jak informuje Instytut im. Wacława Felczaka, odbyło się wiele okolicznościowych wydarzeń.

Pierwszym akcentem obchodów Dnia Przyjaźni Polsko–Węgierskiej była rozpoczęta w piątek wizyta nowego prezydenta Węgier, Tamása Sulyoka wraz z małżonką, Zsuzsanną Nagy, w Polsce. To dla Sulyoka jego pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna. 22 marca spotkał się w Starym Sączu z prezydent Andrzejem Dudą i jego małżonką, Agatą Kornhauser–Dudą.

 

W sobotę specjalne, wspólne życzenia dla Polaków i Węgrów zamieścili na Facebooku ambasadorowie Polski w Budapeszcie i Węgier w Warszawie: Sebastian Kęciek i Zsuzsanna Kovács, obecni w Starym Sączu.

W Opolu, przy Obelisku Rewolucji Węgierskiej 1956, przedstawiciele władz miasta i województwa opolskiego oraz delegacji z Węgier złożyli kwiaty.

„Cieszę się, że udaje nam się pielęgnować i rozwijać nasze kontakty, że udaje się utrwalać prawdziwe polsko-węgierskie przyjaźnie” – mówiła wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanna Teresa Donath-Kasiura, cytowana przez serwis Opolskie.pl. „Doceniamy pamięć bohaterów rewolucji na Węgrzech, którzy jako jedni z pierwszych zbuntowali się przeciwko komunistom” – podkreślił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, cytowany przez Radio Opole. Dodatkowo, stacja TVP3 Opole wyemitowała film dokumentalny opowiadający historię życia prof. Wacława Felczaka „Kurierskim szlakiem. Azymut Węgry”.

Ponadto, w sobotę oficjalne uroczystości odbyły się między innymi w Szczecinie, gdzie pod pomnikiem “Chłopca z Pesztu” na Jasnych Błoniach kwiaty złożyli dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński oraz węgierski konsul Miklós Mitrovits.

W Warszawie odbyła się gra miejska pod hasłem „Polsko-Węgierskie DNA. Na tropie genu przyjaźni”, z udziałem kilkudziesięciu osób, które odwiedzały miejsca ważne z punktu widzenia wspólnej historii polsko-węgierskiej.

W Poznaniu odbyły się Dni Kultury Węgierskiej. Natomiast w Warszawie i w Budapeszcie jednocześnie odbył się wernisaż wystawy plakatów “Polak, Węgier, do plakatu!”.

Hasło “Polak-Węgier Dwa Bratanki” jest też dobrze znane firmom takim jak Polskie Linie Lotnicze LOT. “Jesteśmy dumni, że Węgrzy są częścią naszych załóg!” – zauważył w mediach społecznościowych polski narodowy przewoźnik.

Ponadto, w mediach społecznościowych zwrócono uwagę, że podczas piątkowego meczu piłkarskiego Węgry-Turcja, węgierscy kibice skandowali „Polska, Polska!”.

Przeczytaj: Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej [+VIDEO]

Czytaj również: Przyznano nagrody w ramach konkursu historycznego „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni”

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply