Szefowie służb specjalnych Uzbekistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu omówili na spotkaniu w Ferganie walkę z zagrożeniami transgranicznymi. Dwa ostatnie państwa uzgodniły wznowienie prac nad delimitacją granic.

Ministrowie spotkali się w mieście będącym stolicą specyficznego regionu Uzbekistanu. Kotlina fergańska to wysunięty na wschód “cypel” terytorium tego państwa, otoczony z każdej strony trudnymi do przebycia górami i terytoriami Kirgistanu i Tadżykistanu. Jako wyżynna kotlina miejsce to jest spichlerzem Uzbekistanu, a żyzność regionu sprawiała, że od wiekó był on ostoją osiadłej cywilizacji. Jednocześnie jego względna izolacja sprawia, że ludność prezentuje tam często konserwatywne postawy – Kotlina Fergańska była w czasach niepodległego Uzbekistanu matecznikiem islamizmu, z którego wykiełkował terrorystyczna organizacja Islamskiego Ruchu Uzbekistanu.

I właśnie w Ferganie odbyło się spotkanie w poniedziałek spotkanie szefa Państwowej Służby Bezpieczeństwa Uzbekistanu Abdusałoma Azizowa, wicepremiera Kirgistanu i przewodniczącego jego Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kamczybeka Taszyjewa i przewodniczącego Państwowego Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Tadżykistanu Sajmumina Jatimowa, podał portal Gazeta.uz.

Jak twierdzi on za służbą prasową uzbeckiej specsłużby, strony szczegółowo omówiły szereg problemów w dziedzinie bezpieczeństwa regionalnego. Doszło do wymiany poglądów na temat stanu i perspektyw współdziałania w takich obszarach jak walka z terroryzmem, ekstremizmem, handlem narkotykami, nielegalną migracją, przemytem oraz innymi zagrożeniami i wyzwaniami o charakterze transgranicznym.

Poruszono kwestie współpracy transgranicznej i generalnie tworzenia sprzyjających warunków dla rozwoju dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy państwami stron.

Poruszono kwestie związane z wytyczeniem granic państwowych pomiędzy Kirgistanem a Tadżykistanem, a także kwestie wytyczenia granic pomiędzy Uzbekistanem a Kirgistanem, które na wielu odcinkach wciąż nie są delimitowane, co sprzyja konfliktom i konfrontacji. Osięgnięto wstępne porozumienie w sprawie przyspieszenia delimitacji. Przygotowano instrukcje dla kirgisko-tadżyckiej komisji międzyrządowej w sprawie koordynacji pracy na poszczególnych odcinkach granicy oraz przygotowania i podpisania odpowiedniej umowy dwustronnej. Nie wiadomo jednak czy uzgodnienia dotyczą najbardziej spornych odcinków granicy.

W wrześniu 2022 r. na pograniczu kirgisko-tadżyckim doszło do intensywnych strzelanin. Według kirgiskich służb granicznych, strona tadżycka rozpoczęła rankiem ostrzał pozycji oddziałów Kirgistanu stacjonujących przy granicy – najpierw z broni ręcznej, a później z moździerzy, wozów opancerzonych czołgów. Co najmniej 94 osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych. Duża eslacja nastąpiła kilka dni po strzelaninie pomiędzy strażnikami granicznymi obu państw.

W ostatnich latach wzdłuż kirgisko-tadżyckiej granicy dochodziło do częstych starćJuż w 2021 roku doszło do poważnej eskalacji sporu o dostęp do zasobów wodnych, w tym do strzelaniny między siłami zbrojnymi obu krajów. Obie strony obwiniały się nawzajem o eskalację napięć. Przedmiotem konfliktu była przepompownia wody, którą każdy z krajów uważa za swoją.

gazeta.uz/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply