Odnotowano ofiary wśród ludności cywilnej i straży granicznej w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez Kirgistan na granicy, poinformował w czwartek Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Tadżykistanu.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Tadżykistanu donosi o ostrzale granicy przez Kirgistan. “Odnotowano ofiary wśród ludności cywilnej i straży granicznej w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez Kirgistan na granicy” – czytamy.

„Obecnie intensywność ostrzału z Kirgistanu rośnie. Odnotowano pewne ofiary wśród tadżyckich cywilów i straży granicznej” – cytuje serwis prasowy Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego w Khovarze. „W tej chwili Kirgistan ostrzeliwuje Tadżykistan, otwierając ogień do okolicznych mieszkańców, pojazdów i różnych obiektów infrastruktury. Z moździerzy ostrzeliwują posterunki graniczne” – zaznaczył komitet.

„Zarejestrowano drony wykonujące loty i naruszające przestrzeń powietrzną Tadżykistanu” – zaznaczył Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego.

Już w zeszłym roku na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu doszło do eskalacji sporu o dostęp do zasobów wodnych, w tym do strzelaniny między siłami zbrojnymi obu krajów. Obie strony obwiniały się nawzajem o eskalację napięć. Przedmiotem konfliktu była przepompownia wody, którą każdy z krajów uważa za swoją.

Kwestia pogranicznych źródeł wody i zbiorników wodnych jest istotną przyczyną napięć między dwoma państwami i mieszkańcami pogranicza. Zaledwie dwa dni temu napisaliśmy o publicznej wymianie ostrych deklaracji miedzy przedstawicielami władz Kirgistanu i Tadżykistanu w kwestii źródeł rzeki Kozu Bagłan/Chodżabokirgon.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply