Uzbekistan odrzucił pomysł stworzenia „unii gazu ziemnego” z Rosją i Kazachstanem, zaproponowany przez prezydenta Rosji Władimira Putina w zeszłym miesiącu, co jest oznaką rosnącego podziału między Moskwą a byłymi republikami radzieckimi w związku z wojną z Ukrainą – przekonuje w czwartek Radio Wolna Europa – Radio Wolność.

Jak poinformował w czwartek portal Rferl, Uzbekistan odrzucił pomysł stworzenia „unii gazu ziemnego” z Rosją i Kazachstanem, zaproponowany przez prezydenta Rosji Władimira Putina w zeszłym miesiącu, co jest oznaką rosnącego podziału między Moskwą a byłymi republikami radzieckimi w związku z wojną z Ukrainą.

Putin zaproponował utworzenie „unii gazowej” z Kazachstanem i Uzbekistanem 28 listopada podczas rozmów z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem w Moskwie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział wówczas, że zaproponowano pomysł stworzenia mechanizmu transportu gazu ziemnego między trzema krajami oraz do innych krajów, w tym do Chin.

Zobacz też: Europa importuje rekordowe ilości LNG z Rosji

Chociaż taka umowa pomogłaby krajom Azji Środkowej zapewnić dostawy w czasie ich szczytowych potrzeb, spotkała się ona z oporem wśród ludności obawiającej się intencji Moskwy, zwłaszcza w czasie, gdy prowadzi ona wojnę w innej pobliskiej części byłego Związku Radzieckiego.

Uzbecki minister energetyki Jorabek Mirzamahmudov powiedział w wywiadzie dla serwisu informacyjnego Kun.uz opublikowanym 7 grudnia, że jego kraj nie zrezygnuje ze swoich interesów narodowych w zamian za gaz ziemny.

„Podpisanie umowy gazowej z Rosją nie oznacza sojuszu ani unii… Byłby to kontrakt techniczny” – powiedział Mirzamahmudov.

„Nigdy nie pójdziemy na kompromis z naszymi interesami narodowymi. Nawet jeśli [zgodzimy się na otrzymywanie gazu ziemnego z Rosji], będziemy postępować na podstawie komercyjnych umów sprzedaży. Nie pozwolimy w zamian na żadne warunki polityczne” – dodał, mówiąc, że Uzbekistan zgodzi się na dostawę gazu ziemnego z Rosji tylko „za rozsądną cenę”.

Kazachstan nie zobowiązał się jeszcze do żadnej unii gazowej, mówiąc jedynie, że przeanalizuje ten pomysł.

Kresy.pl/Rferl.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz