W ocenie brytyjskiego wywiadu wojskowego, ostatnie doniesienia o ponownym użyciu przez Rosjan irańskich dronów-kamikadze mogą świadczyć o tym, że do Rosji dotarła z Iranu nowa partia takich systemów uzbrojenia.

W opublikowanej w piątek ocenie brytyjskiego wywiadu wojskowego na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej, zwrócono uwagę, że podczas niedawnego ataku powietrznego na Ukrainę Rosjanie po kilku tygodniach przerwy ponownie użyli irańskich dronów-kamikadze.

Przeczytaj: Rosja wznowiła ataki na Ukrainę z użyciem irańskich dronów-kamikadze

„Po raz pierwszy od 3 tygodni pojawiły się doniesienia o atakach przy użyciu dostarczonych przez Iran bezzałogowych aparatów latających jednorazowego użytku bojowego” – czytamy w ocenie, zamieszczonej na Twitterze przez ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

„Zdarzenia te należy zweryfikować, ale jest prawdopodobne, że Rosja wyczerpała swoje poprzednie zapasy kilkuset [dronów – red.] Shahed-131 i 136, a teraz otrzymała uzupełnienie” – ocenia brytyjski wywiad.

Przypomniano, że we wtorek 6 grudnia ukraińskie dowództwo poinformowało o zestrzeleniu 17 rosyjskich bezzałogowców, w tym 14 typu Shahed-136. Dzień później strona ukraińska donosiła o użyciu irańskich dronów-kamikadze przeciwko celom w obwodach zaporoskim i dniepropietrowskim. Po raz ostatni Ukraińcy informowali o użyciu przez Rosjan takiej broni 17 listopada br.

„Jeśli zostanie to zweryfikowane pozytywnie, to najprawdopodobniej Rosja zaleciła prowadzenie ataków z użyciem nowo dostarczonych systemów dronów-kamikadze” – zaznaczono.

Wcześniej wznowienie przez Rosję ataków z użyciem irańskich dronów-kamikadze, nazywanych przez część Ukraińców „motorowerami”, skomentował szef biura prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak. Jego zdaniem, świadczy to o tym, że Rosjanom kończą się rakiety.

Jak pisaliśmy, we wtorek stacja ABC News podała, powołując się na „zachodnich urzędników rządowych”, że Rosjanom skończyły się przysłane przez Iran drony, których dotąd, od paru miesięcy, używali do przeprowadzania zmasowanych ataków z powietrza na Ukrainę.

Niedawno Jewhen Syłkin, rzecznik ukraińskiego dowództwa ds. komunikacji strategicznej oświadczył, że Rosja przestała używać irańskich dronów, bo okazało się, że wykonano je z materiałów nieodpornych na mróz. Według niego, nie działają one przy obecnej pogodzie, gdy na Ukrainie jest zimno.

Zobacz też: MSZ Iranu po raz pierwszy potwierdza sprzedaż dronów Rosjanom

Dodajmy, że według The Washington Post, Moskwa po cichu osiągnęła porozumienie z Teheranem w sprawie rozpoczęcia produkcji uzbrojonych dronów na rosyjskim terytorium.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz