Eksplozja w fabryce pocisków BAE Systems

W środę doszło do eksplozji w fabryce pocisków artyleryjskich BAE Systems w Glascode w hrabstwie Monmouthshire w południowo-wschodniej Walii.

Jak poinformował The Telegraph, w środę doszło do eksplozji w fabryce pocisków artyleryjskich BAE Systems w Glascode w hrabstwie Monmouthshire w południowo-wschodniej Walii.

Do eksplozji doszło w części obiektu, gdzie pociski artyleryjskie wypełniane są materiałami wybuchowymi.

BAE Systems oraz przedstawiciele miejskich służb ratunkowych zauważyli, że wśród załogi nie było ofiar. Wszczęto wspólne dochodzenie wraz ze Strażą Pożarną i Ratowniczą Południowej Walii w celu ustalenia przyczyn eksplozji.

Do eksplozji doszło o godzinie 10:49 czasu lokalnego i według firmy sytuacja jest obecnie pod kontrolą. Według oficjalnych informacji w aktach pracowniczych firma w Glascode zatrudnia ponad 500 osób.

BAE Systems ogłosiło, że ośmiokrotnie zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej, a także utworzy własny zapas pocisków 155 mm. Utworzenie rezerwy jest dla brytyjskiego MONu priorytetem, gdyż Wielka Brytania znajduje się w trudnej sytuacji w związku z transportem dużych ilości amunicji na Ukrainę.

Przypomnijmy, że prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z kierownictwem BAE Systems. “Jesteśmy gotowi stać się ważnym regionalnym centrum serwisowania i wytwarzania różnego rodzaju produktów BAE Systems” – Zełenski oświadczył na Telegramie po spotkaniu. “Omówiliśmy lokalizację produkcji na Ukrainie. Umówiliśmy się na rozpoczęcie prac nad otwarciem biura BAE Systems na Ukrainie, a następnie zaplecza naprawczego i produkcyjnego wyrobów firmy” – wskazał. 

Prezydent Ukrainy poinformował, że w spotkaniu uczestniczyli prezes koncernu Charles Woodburn, dyrektor zarządzająca Gabby Costigan, a także dyrektor ds. współpracy z Ukrainą Christian Seear.

BAE Systems (British Aerospace Electronic Systems) jest jednym z największych brytyjskich koncernów zbrojeniowych, wytwarzający również samoloty cywilne. Firma została założona w 1999 roku i jest producentem (samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami) m.in. samolotów z serii Airbus, myśliwców Eurofighter Typhoon i Lockheed Martin F-35 Lightning II, a także bojowych wozów piechoty Bradley.

Kresy.pl/The Telegraph

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply