KPO: minister broni kompromisu z Brukselą – powołuje się na wpis unijnego komisarza

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders napisał na Twitterze, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym to „obiecujący krok naprzód” do wypełnienia przez Polskę swoich zobowiązań w sprawie KPO. Wpis, jako argument za przyjęciem uzgodnionej z Brukselą ustawy, promuje minister ds. europejskich, Szymon Szynkowski vel Sęk.

W sobotę unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders poinformował na Twitterze, że kontynuował rozmowy z Szymonem Szynkowskim vel Sękiem, polskim ministrem ds. europejskich. Dotyczyły one nowelizacji ustawy o sądownictwie, forsowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego i rząd PiS. Morawiecki i jego stronnicy twierdzą, że dzięki przyjęciu ustawy zostaną odblokowane unijne środki dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy.

„Kontynuowaliśmy nasze rozmowy, by mieć pewność, że polskie ustawodawstwo jest zgodne z zobowiązaniami przyjętymi [przez Polskę – red.] w ramach Krajowego Planu Odbudowy i dotyczącymi niezawisłości sądów” – napisał Reynders.

„Nowy projekt ustawy o sądownictwie, złożony przez polski rząd w grudniu 2022 roku, jest obiecującym krokiem naprzód do osiągnięcia zgodności z tymi zobowiązaniami w ramach polskiego KPO” – uważa unijny komisarz.

Reynders dodał, że „mając na uwadze przyszłą wstępną ocenę Komisji Europejskiej w ramach KPO”, ważne będzie, aby ostateczna wersja polskiej ustawy „podnosiła standardy w zakresie ochrony sądowej i niezależności sądów”.

Część wpisu, w której była mowa o tym, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym to „obiecujący krok naprzód”, promował na Twitterze minister Szynkowski vel Sęk. Według niego, potwierdza to wersję rządu PiS, że zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym w kształcie uzgodnionym z Brukselą to krok do odblokowania środków dla Polski.

„Istotne, bo wielu poddawało ustalenia z Komisją Europejską w wątpliwość. Przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdza, że projekt ustawy o SN w kształcie przedłożonym Sejmowi jest krokiem do wypełnienia warunków płatności KPO” – napisał minister.

Sprawę skomentował też, w krytycznym tonie, prezes Ordo Iuris, mec. Jerzy Kwaśniewski.

W sobotę w sprawie projektu kolejny raz wypowiedział się też premier Morawiecki. Zapowiedział, że prace w Sejmie nad nowelizacją mają ruszyć w przyszłym tygodniu. Wyraził też nadzieję na rychłe przyjęcie projektu przez parlament.

– Ustawa, która została napisana w oparciu o wypracowany przez ministra Szynkowskiego vel Sęka kompromis daje bardzo mocne podstawy do tego, aby sądzić, że może to zakończyć niepotrzebny dziś spór – powiedział premier.

Podobnie jak wcześniej, Morawiecki przekonywał, że uzgodnioną z eurokratami ustawę trzeba przyjąć, z uwagi na zagrożenie ze strony Rosji, uznają to za podstawowe niebezpieczeństwo dla Polski.

– Wskazuję na kierunek wschodni jako na ten, z którego grozi nam podstawowe niebezpieczeństwo, zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i rozwoju – powiedział premier. – Dlatego trzeba jak najszybciej zakończyć tamte spory i cieszę się, że [jest – red.] ten drobny, ale pozytywny sygnał z Komisji Europejskiej, potwierdzający to co, minister Szynkowski vel Sęk mówił, a mianowicie o uzgodnieniu kształtu kompromisu – zaznaczył.

Przeczytaj: Morawiecki: bez pieniędzy z KPO utrzymanie niepodległości Polski będzie bardzo trudne

– Jeśli w takim kształcie ustawa zostanie przyjęta bez poważniejszych poprawek, to trudno będzie się wycofać KE z tych zobowiązań – uważa Morawiecki. Dodał też, że po rozmowach z Solidarną Polską, partią ministra Zbigniewa Ziobro jest zdania, że sprawa nowelizacji nie naruszy jedności Zjednoczonej Prawicy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że zdaniem Solidarnej Polski, nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym godzi w polską Konstytucję i w polską suwerenność. Partia Zbigniewa Ziobry uzależnia swoje stanowisko w pracach nad projektem od ewentualnego porozumienia między prezydentem i premierem.

Czytaj także: „Mija się z prawdą” – Andrzej Duda o słowach ministra Budy

Przypomnijmy, że wcześniej premier Mateusz Morawiecki zamieści na Facebooku obszerny wpis, w którym podkreślił konieczność zakończenia sporu z Komisją Europejską, z uwagi na zagrożenie ze strony Moskwy. „Powiedzmy to sobie wprost. Pieniądze z UE poważnie wzmocnią naszą suwerenność, nawet jeżeli w pewnych obszarach będziemy musieli zrobić ruch konika szachowego. Przynależność do UE, a zwłaszcza do NATO jest dziś gwarancją naszej wolności” – twierdził Morawiecki.

Zobacz także: Nowe podatki, płatne drogi i polski satelita – kamienie milowe KPO

Według sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazet Prawnej” i RMF FM, połowa Polaków popiera zmianę ustawy o Sądzie Najwyższym pod dyktando Unii Europejskiej, na co zgodził się rząd Mateusza Morawieckiego, aby uzyskać z Brukseli środki finansowe na Krajowy Plan Odbudowy.

Zobacz także: Konfederacja: PiS zamierza pod dyktando Komisji Europejskiej złamać konstytucję [+VIDEO]

Przypomnijmy, że prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”, że uchwalenie ustawy o Sądzie Najwyższym prawdopodobnie, ale nie na pewno, byłoby uznane za wypełnienie kamieni milowych, ale skutki w Polsce mogłyby być skrajnie destrukcyjne, nie tylko dla sądownictwa, lecz także całego aparatu państwowego.

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym został wniesiony do Sejmu przez posłów PiS w grudniu 2022 roku. Autorzy deklarowali, że ma wypełnić kluczowy kamień milowy w sprawie KPO. Projekt przewiduje, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Niedługo później PiS niespodziewanie wycofał forsowany dotąd projekt nowelizacji ustawy o sądownictwie, który miał odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy. Według zapowiedzi przedstawicieli partii Kaczyńskiego, miałby być procedowany dopiero w połowie stycznia. Wcześniej od projektu zdystansował się prezydent Andrzej Duda, a Solidarna Polska zdecydowanie zapowiedziała, że nie poprze nowelizacji.

Zobacz także: Onet: PiS kapituluje przed Brukselą. Partia Kaczyńskiego forsuje ekspresową nowelę ustawy

Twitter / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply