W wyniku zakrojonej na szeroką skalę akcji Europolu namierzono 455 kont w mediach społecznościowych ułatwiających nielegalną migrację z Białorusi do Unii Europejskiej. Na wspomnianych kontach zamieszczano reklamy fałszywych dokumentów tożsamości, wiz oraz nielegalnych usług transportowych – Europol poinformował w poniedziałek.

Policyjna agencja UE poinformowała w poniedziałkowym oświadczeniu, że akcję, która została przeprowadzona 16 grudnia, koordynowały wchodzące w skład Europolu Europejskie Centrum ds. Przemytu Migrantów (EMSC) wraz z Jednostką ds. Przekazów w Internecie Unii Europejskiej (EU IRU), działającą w ramach Europejskiego Centrum Zwalczania Terroryzmu (ECTC). W akcji brali udział funkcjonariusze z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii oraz Niemiec.

“Nowa białoruska trasa migracyjna jest intensywnie reklamowana w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów, co stanowi istotny czynnik przyciągający. Niewłaściwe korzystanie z platform doprowadziło do znacznego wzrostu nielegalnych przekroczeń granic z UE” – podkreślono w oświadczeniu.

Po identyfikacji konta zostały skierowane do dostawców usług internetowych z prośbą o sprawdzenie ich pod względem zgodności z warunkami świadczenia usług.

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy, a także na granicach Litwy i Łotwy, został wywołany sztucznie przez białoruskie władze.

W poniedziałek ABW poinformowała, że w kwietniu br. białorusko-polską granicę nielegalnie przekroczył obywatel Tadżykistanu Odilkhon S., którego zidentyfikowano jako sympatyka Państwa Islamskiego. Mężczyzna został uznany za osobę zagrażającą bezpieczeństwu RP i deportowany z Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik podkreślił, że rzeczywiście napór na polską granicę od strony Białorusi jest obecnie mniejszy, ale przypadki ataków, które zdarzają się co noc mają coraz bardziej otwarte wsparcie białoruskich służb.

W niedzielę miały miejsce kolejne próby siłowego forsowania polsko-białoruskiej granicy.

W sobotę granicę Polski i Białorusi próbowało nielegalnie przekroczyć 76 osób. Na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze grupa 20 osób siłowo forsowała granicę rzucając kamieniami w polskie służby. Wszystkie osoby zostały zatrzymane.

Polskie służby zidentyfikowały tajemniczego mężczyznę, który miesiąc temu, podczas wielkiego szturmu migrantów na polską granicę wyraźnie kontrolował całą akcję. To białoruski generał, pełniący ważną funkcję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Udział białoruskich służb w ataku na granicę. MON publikuje materiały [+FOTO]

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób zatrzymanych od początku roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego).

Zobacz także: Europejski Trybunał Praw Człowieka zabronił Polsce zawracać nielegalnych migrantów na Białoruś

europol.europa.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply