Merkel i Macron zapowiedzieli opracowanie planu reform UE

Efektem wizyty Angeli Merkel w Paryżu będzie przyspieszenie prac nad pomysłami Emmanuela Macrona dotyczącymi zmian w Unii Europejskiej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli, że do czerwca przedstawią „mapę drogową” zasadniczej przebudowy Unii Europejskiej – podała agencja AFP. Angela Merkel była dzisiaj w Paryżu z pierwszą podróżą zagraniczną po ponownym zaprzysiężeniu na szefową niemieckiego rządu.

Jak przypomina AFP, Macron od wielu miesięcy forsuje swoje pomysły przebudowy UE i pogłębienia integracji europejskiej. Obejmują one m.in. utworzenie wspólnego budżetu i ministerstwa finansów strefy euro. Merkel podchodziła do nich z ostrożną życzliwością, lecz jej półroczna walka o utworzenie koalicji rządowej w Niemczech odłożyła w czasie zajęcie się propozycjami prezydenta Francji. Wizyta Merkel w Paryżu posłużyła Macronowi do ponownego postawienia sprawy przebudowy UE na porządku dziennym.

PRZECZYTAJ: Niemcy i Francja będą parły do pogłębiania integracji europejskiej

Podając Brexit i sukces „populistów” w niedawnych wyborach parlamentarnych we Włoszech jako powody do szybkiego podjęcia działań Macron mówił dzisiaj w Paryżu, że do czerwca Francja i Niemcy zaproponują „czystą i ambitną mapę drogową” dotyczącą reformy strefy euro, polityki migracyjnej, obronnej, handlowej oraz badań i edukacji. Wtórowała mu Merkel mówiąc, że „należy osiągnąć wyniki do czerwca”. Zastrzegając, że oba państwa „na początku nie zawsze mają takie samo zdanie”, obiecała próbę znalezienia „wspólnych ścieżek”.

Wspólne niemiecko-francuskie propozycje mają być przestawione na czerwcowym szczycie UE.

Liderzy Niemiec i Francji odnieśli się także do kryzysu w stosunkach między Zachodem a Rosją wywołanego przez otrucie Siergieja Skripala i jego córki. Angela Merkel oświadczyła, że “wiele śladów wskazuje, iż Rosja ponosi odpowiedzialność” za zamach na życie byłego szpiega. Macron potępił zamach mówiąc, że „wszystko prowadzi nas do przekonania, że to rzeczywiście była Rosja”. Oboje zapewniali Wielką Brytanię o swojej solidarności. Angela Merkel mówiła, że wspólnie z Macronem zastanowią się nad odpowiedzią na ten zamach.

CZYTAJ TAKŻE: „SZ”: mniejsze kraje UE sprzeciwiły się hegemonii Niemiec i Francji

Kresy.pl / AFP / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply