Jeden z wiodących banków w Turcji, Türkiye İş Bankası, zawiesił pracę z rosyjskim systemem płatniczym Mir.

Poinformował o tym w poniedziałek portal Izwiestija za tureckim kanałem telewizyjnym Halk TV. Według kanału, bank podjął tę decyzję na tle oświadczeń o możliwych sankcjach Departamentu Skarbu USA wobec zagranicznych instytucji finansowych, które akceptują karty Mir.

Wcześniej w poniedziałek Watan, partia powiązana z tureckim obozem rządzącym, przekazała rosyjskiemu portalowi, że  tureckie banki raczej nie przestaną używać rosyjskiego systemu płatności elektronicznych Mir, pomimo faktu, że turecki system bankowy jest jednym z najbardziej powiązanych z Zachodem sektorów. Zwrócono uwagę, że dla Turcji ważne jest dalsze korzystanie z Miru, zwłaszcza w celach turystycznych. W przypadku Türkiye İş Bankası stało się jednak inaczej.

15 września Departament Skarbu USA ogłosił, że Waszyngton jest gotowy nałożyć sankcje na kraje za wspieranie korzystania z systemu Mir poza Federacją Rosyjską. Zaznaczano, że takie działania będą odbierane jako próba obejścia sankcji wobec Rosji.

Tego samego dnia “Financial Times”, powołując się na anonimowe źródła, poinformował, że Stany Zjednoczone chcą wywrzeć presję na tureckie banki, które podłączyły się do rosyjskiego systemu płatności Mir. Ponadto także Unia Europejska zamierza wysłać delegację do Ankary, aby przedstawić swoje obawy dotyczące obchodzenia sankcji przez Turków.

Jeszcze 14 września okazało się, że niektóre tureckie hotele przestały akceptować płatności kartami bankowymi Mir. Było to spowodowane groźbą nałożenia sankcji na banki, z którymi współpracują hotele. Dotyczy to między innymi sieci Crystal Hotels i Nirvana Hotels.

W ramach sankcji za inwazję na Ukrainą, USA odłączyły rosyjskie banki od systemu płatności elektronicznych SWIFT. Kilka tureckich banków zgodziło się jednak na podłączenie do analogicznego systemu stworzonego przez Rosjan, by móc obsługiwać licznych w Turcji rosyjskich turystów. Turcja, inaczej niż USA i UE, nie nałożyła sankcji na Rosję.

iz.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply