Szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji obejmie wycofanie “innych banków” rosyjskich z systemu SWIFT – oświadczył w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Borrell zadeklarował, że nowy pakiet sankcji będzie dotyczył “sektora bankowego, a z systemu SWIFT zostaną wyłączone kolejne rosyjskie banki” – podaje portal Barrons. Poinformował, że UE pracuje także nad sankcjami w sektorze energetycznym.

Przyznał, że jeśli chodzi o sankcje energetyczne, to nie ma jeszcze zgody ze strony wszystkich państw członkowskich UE – informuje agencja Reuters. “Jestem jednak przekonany, że przynajmniej w odniesieniu do importu ropy to porozumienie będzie możliwe” – powiedział.

Na początku marca br. Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. To element sankcji związanych z inwazją Rosji na Ukrainę. Na liście znalazły się VTB, Otkrytije, Nowikom, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank i VEB.

Na liście nie znalazły się  Sbierbank (największy rosyjski bank) oraz Gazprombank. Jest to spowodowane faktem, że za ich pośrednictwem dokonywane są płatności za rosyjską ropę i gaz, które nadal kupują kraje członkowskie UE.

Zobacz także: Wspólne stanowisko państw UE w sprawie płatności za rosyjski gaz

Ja pisaliśmy, Agencja Bloomberg podała w sobotę, że Unia Europejska ma zaproponować wprowadzenie całkowitego zakazu importu ropy naftowej z Rosji do końca tego roku, ze stopniowym wprowadzaniem ograniczeń do tego czasu.

Według francuskiej agencji prasowej AFP embargo na ropę zostanie prawdopodobnie zaproponowane w środę podczas spotkania ambasadorów państw UE w Brukseli.

Przeciwnikami unijnego embarga na rosyjską ropę są: Węgry, Austria, Słowacja, Hiszpania, Włochy i Grecja.

Piątkowe doniesienia portal Politico sugerowały z kolei, że nowe restrykcje mają uderzyć także w rosyjski przemysł jądrowy. Polska, kraje bałtyckie, a także Niemcy i Austria widzą konieczność nowych sankcji. Takim rozwiązaniom sprzeciwia się m.in. Francja. Opór pochodzi także z Czech, Węgier, Finlandii, Bułgarii, Rumunii i Słowacji.

Zobacz także: Kanclerz Niemiec: UE nie zniesie sankcji bez porozumienia z Ukrainą

barrons.com /reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply