Duńskie władze są oskarżane o rasizm, ponieważ umożliwiły uchodźcom wojennym z Ukrainy osiedlanie się w tzw. gettach imigranckich.

Władze Danii postanowiły w 2018 roku, że tzw. kłopotliwe dzielnice nie będą dostępne dla obywateli krajów spoza Europy. Rozpoczęto także proces relokacji części mieszkańców wspomnianych dzielnic. Pod koniec kwietnia parlament Danii zdecydował jednak o zmianie tzw. ustawy o gettach imigranckich – podaje The Guardian. Ukraińscy uchodźcy dostali prawo do mieszkań socjalnych w dzielnicach, z których wysiedlani są obywatele krajów pozaeuropejskich. Zdecydowano się wstrzymać wyburzanie osiedli.

Duńska organizacja praw człowieka The Open Society Justice Initiative skrytykowała ustawę, która ma na celu przygotowanie mieszkań dla 100 tys. Ukraińców. “Zmiana nastawienia państwa duńskiego wyraźnie pokazuje, że tzw. ustawa o gettach skierowana jest przeciwko osobom niebiałym. Takie dyskryminujące środki nie służą dobru publicznemu i wyraźnie pogłębiają niedobór tanich mieszkań w Danii” – twierdzą aktywiści.

Reprezentująca organizację Susheela Math uważa, że celem ustawy jest pozbycie się muzułmańskich mieszkańców imigranckich dzielnic. Organizacja domaga się całkowitej rezygnacji z tzw. ustawy o gettach.

W 2018 roku tzw. ustawa o gettach, będąca pakietem różnych przepisów, została wprowadzona przez rząd Danii. Miała na celu ograniczenie problemów socjalnych w dzielnicach, w których ponad połowa mieszkańców ma pochodzenie niezachodnie. Obszary, których dotyczy ustawa, muszą spełniać także dwa z czterech kryteriów: bezrobocie ponad 40 proc., niskie wykształcenie mieszkańców, wysokie wskaźniki przestępczości lub dużo niższe dochody niż średnia krajowa. Socjaldemokratyczna premier Mette Frederiksen zdecydowała w 2019 roku kontynuować obowiązywanie ograniczeń, lecz zrezygnowano z określenia “getto imigranckie”.

Aktualnie 12 dzielnic miast spełnia kryteria ustawy. Chodzi o obszary w Kopenhadze i Odense. Na tych obszarach wykroczenia są również karane dwukrotnie wyższymi karami niż w przypadku zwykłych dzielnic.

Dania przyjęła od początku rosyjskiej inwazji 100 tys. uchodźców z Ukrainy.

Zobacz także: Warszawa stworzy ukraińskie getto? Trzaskowski: powstanie „ukraińskie centrum” [+VIDEO/+FOTO]

theguardian.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply