Tak zwane Izby Społeczne działające w ramach struktur tworzonych przez donbaskich separatystów domagają się ich formalnego włączenia w skład Rosji.

Izby Społeczna Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej zwróciły się do ​​przywódców nieuznawanych republik, odpowiednio Leonida Pasiecznika i Denisa Puszylina z inicjatywą natychmiastowego przeprowadzenia referendum w sprawie przystąpienia do Rosji, podała w poniedziałek agencja informacyjna RIA Nowosti.

Z kolei wiceszef kolaboracyjnej administracji obwodu chersońskiego Kirił Striemousow również oświadczył, że mieszkańcy tego regionu zwracają się z takim postulatem. Według niego ludność tego obwodu chce uzyskać gwarancje, że region stanie się częścią Rosji.

Jak powiedział przewodniczący Izby Społecznej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksander Kofman, nadszedł czas, aby „wymazać nieistniejącą granicę między naszymi państwami”. Podkreślił również znaczenie posiadania rosyjskiej granicy między DRL a obszarami kontrolowany przez Kijów.

„W związku z powyższym proszę przywódcę Donieckiej Republiki Ludowej Denisa Puszylina i Radę Ludową DRL o podjęcie stosownej decyzji w sprawie natychmiastowego przeprowadzenia referendum” – agencja zacytowała słowa Kofmana.

Z kolei przedstawiciele Izby Społecznej Ługańskiej Republiki Ludowej ocenili, że ​​przystąpienie do Rosji byłoby nie tylko triumfem sprawiedliwości dziejowej, ale także zabezpieczeniem jej terytorium. Według szefa izby Aleksieja Kariakina miejscowa ludność wierzy, że po referendum nastąpi stabilizacja. Zaznaczył przy tym, że referendum “nie jest kwestią jednego dnia”, więc przedwcześnie jest mówić o terminie jego przeprowadzenia.

Rosja uznała państwowość DRL i ŁRL na kilka dni przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę na szeroką skalę. Już w pierwszych dniach tej inwazji Rosjanie opanowali obwód chersoński przylegający do Półwyspu Krymskiego. Kilkukrotnie już pojawiały się pogłoski o planach zorganizowania w nim przez Rosjan referendum w sprawie proklamowania nowej separatystycznej republiki bądź włączenia jej do Rosji, ale niedawna operacja wojsk ukraińskich na tym terenie skomplikowała plany Rosjan.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply