Obie strony wojny na Ukrainie podają informacje o intensyfikacji walk na południowym froncie w w obwodzie chersońskim.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN podała, że „29 sierpnia Siły Zbrojne Ukrainy przeszły do działań ofensywnych na Południu Ukrainy”. Przytacza ona oświadczenie Grupy Operacyjnej „Kachowka” ukraińskiej armii, która twierdzi, że atak spowodował wycofanie się sił przeciwnika. Podaje ona, że „uciekają” żołnierze 109. pułku sił nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Grupa Operacyjna „Kachowka” twierdzi, że intensywne użycie przez Ukraińców wyrzutni HIMARS sparaliżowało rosyjskie linie zaopatrzenia na froncie południowym poprzez zniszczenie największych mostów na Dnieprze.

Jak wynika z nagrań zamieszczanych przez UNIAN Most Antonowski był właśnie w poniedziałek celem ataków. Podobnie tama w Nowej Kachowce, która jest zarazem przeprawą przez Dniepr. Ukraińcy próbują także, według agencji, niszczyć prowizoryczne przeprawy zbudowane przez rosyjskich saperów.

Rosyjska agencja informacyjna podała po południu, że właśnie w Nowej Kachowce prorosyjska administracja ogłosiła ewakuację z zakładów pracy, kierując ludność do schronów.

RIA Nowosti zacytowała też oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony, które zakwalifikowało dzisiejsze walki jako „próbę natarcia” ze strony Ukraińców. Resort ten podał, że próba ta była nieudana, a jego wojska miały zniszczyć 26 ukraińskich czołgów, 23 bojowe wozy piechoty, 9 transporterów opancerzonych i dwa samoloty szturmowe Su-25.

BBC podaje z kolei informacje ukraińskich wojskowych, że przerwali oni pierwszą linię obrony Rosjan w obwodzie chersońskim. Podkreśla jednak, że informacji stron wojujących na temat sytuacji w tym regionie nie udało się niezależnie zweryfikować.

Po tym, gdy Rosja rozpoczęła 24 lutego inwazję na Ukrainę z kilku kierunków operacyjnych, to właśnie na froncie południowym Rosjanie osiągnęli największe powodzenie militarne. Chersoń został przez nich zajęty już w ciągu kilku dni od rozpoczęcia ataku.

unian.net/ria.ru/bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz