Nowe amerykańskie sankcje objęły irańskie samoloty transportowe dostarczające ładunki do Rosji.

Departament Handlu USA poinformował w poniedziałek, że w ramach sankcji administracji Bidena w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę do listy samolotów, które prawdopodobnie naruszają amerykańską kontrolę eksportu, dodane zostają trzy samoloty Boeing 747 cargo eksploatowane przez irańskie linie lotnicze. Obejmą one maszyny, które wykonywały ostatnio loty z ładunkami do Rosji.

Korzystając z dostępnych na rynku danych, Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu zidentyfikowało samoloty obsługiwane przez Mahan Air, Qeshm Fars Air i Iran Air jako przewożące towary, w tym artykuły elektroniczne, do Rosji z wyraźnym naruszeniem rygorystycznych kontroli eksportu ustanowione przez Amerykanów. To pierwsze trzy irańskie samoloty zidentyfikowane przez Waszyngton jako naruszające jego sankcje, podała agencja informacyjna Reutera.

Według Departamentu na liście zidentyfikowano obecnie łącznie 183 samoloty z powodu ewidentnych naruszeń amerykańskiej kontroli eksportu. Trzy zidentyfikowane dziś irańskie linie lotnicze podlegają już różnym ograniczeniom ze strony rządu USA.

Iran został obłożony przez USA rozległymi sankcjami w 2018 r. po tym, gdy USA wycofały się jednostronnie z umowy w sprawie irańskiego programu atomowego z 2015 r. W związku z tym Irańczycy nie obawiają się kooperować z Rosją, która stała się celem takich represaliów Waszyngtonu po inwazji na Ukrainę.

Irańczycy sprzedali Rosji drony, które zostały już zastosowane na polu boju, przyczyniając strat wojskom Ukrainy.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply