W poniedziałek do Chin przybył z wizytą Nikołaj Patruszew – szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.

Sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa i jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina, udał się do Chin po raz pierwszy od grudnia 2019 r. W Nanpingu zadeklarował, że „wzmocnienie wszechstronnego partnerstwa i współpracy strategicznej z Pekinem” to „bezwarunkowy priorytet rosyjskiej polityki zagranicznej” – zacytował portal telewizji Al Jazeera.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6527.39 PLN    (29.66%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Patruszew stwierdził, że „w obecnych warunkach nasze kraje muszą wykazać się jeszcze większą gotowością do wzajemnego wsparcia i rozwoju współpracy”.

Po zakończeniu jego spotkania z członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Guo Shenkungiem rzecznik Patruszewa zadeklarował gotowość Rosji, by „rozszerzyć wymianę informacji na temat zwalczania ekstremizmu i zagranicznych prób podważenia porządku konstytucyjnego obu krajów”.

W czasie spotkania przedstawicieli władz Chin i Rosji podkreślono także znaczenie ich współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Delegacja Patruszewa nastąpiła trzy dni po zamknięciu szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, gdzie prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z przewodniczącym ChRL Xi Jingpingiem. Putin nazwał swojego rozmówcę „drogim przyjacielem” i pochwalił jego państwo za „zbalansowane stanowisko” w sprawie wojny na Ukrainie. Putin wysoko ocenił dotychczasową współpracę z Chińczykami.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz