Rosja wyrządziła poważne szkody siłom ukraińskim niedawno wprowadzonymi irańskimi dronami – poinformował w sobotę The Wall Street Journal. Rosjanie po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia wojny rozmieścili obcy system uzbrojenia.

Jak poinformował w sobotę The Wall Street Journal, Rosja wyrządziła poważne szkody siłom ukraińskim niedawno wprowadzonymi irańskimi dronami.

W ciągu ostatniego tygodnia drony Shahed-136 przemalowane na rosyjskie barwy i przemianowane na Geranium 2, zaczęły pojawiać się nad ukraińskimi pozycjami pancernymi i artyleryjskimi w północno-wschodnim regionie Charkowa – podaje portal powołując się na pułkownika Rodiona Kułagina.

Tylko w obszarze jego brygady irańskie drony miały zniszczyć dwie samobieżne haubice 152 mm, dwie samobieżne haubice 122 mm, a także dwie opancerzone jednostki piechoty BTR.

Jak dotąd wydaje się, że irańskie drony zostały rozmieszczone głównie w regionie Charkowa, gdzie siły ukraińskie przeprowadziły w tym miesiącu poważną ofensywę, odbierając około 8500 km2 ziemi zajętej przez Rosję.

Niezależni eksperci, którzy przeanalizowali zdjęcia niedawnego wraku drona z regionu Charkowa, twierdzą, że wydaje się to być Shahed-136. Scott Crino, założyciel i dyrektor naczelny Red Six Solutions LLC, firmy doradztwa strategicznego, powiedział, że Shahed-136 może zapewnić Rosji „potężną przeciwwagę” dla zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia, takich jak wyrzutnie rakiet Himars, które USA dostarczają na Ukrainę.

„Obecność Shahed-136 w wojnie na Ukrainie niewątpliwie zmienia plany operacyjne Kijowa” – powiedział. „Sam rozmiar ukraińskiego pola bitwy utrudnia obronę przed Shahed-136”.

Zobacz też: ISW: Irańskie drony dostarczone Rosji – mają zwalczać systemy HIMARS

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w swojej aktualizacji wywiadowczej z 14 września podało również, że jest bardzo prawdopodobne, że Rosja po raz pierwszy rozmieściła irańskie drony na Ukrainie. Odnotowując, że Shahed-136 ma deklarowany zasięg 2500 kilometrów, dodano, że jak dotąd wydaje się, że Moskwa używa tych dronów do ataków taktycznych w pobliżu linii frontu, zamiast do niszczenia bardziej strategicznych celów w głębi terytorium Ukrainy.

Zobacz też: USA: pierwsza partia irańskich dronów dotarła do Rosji, mają zostać użyte przeciw Ukrainie

Kresy.pl/Wall Street Journal

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz