Belgijski europoseł Guy Verhofstadt oświadczył, że jeżeli szefowa KE Ursula von der Leyen zgodzi się na wypłatę Polsce funduszy z KPO, to Europarlament będzie chciał się jej pozbyć. “Stawką jest dusza Europy” – stwierdził.

Kaczyński chce się pozbyć @Vonderleyen jeśli nie zapłaci… My w Parlamencie Europejskim chcemy się jej pozbyć, jeśli zapłaci… Stawką jest dusza Europy! – napisał – napisał w poniedziałek na Twitterze belgijski europoseł Guy Verhofstadt, przewodniczący grupy liberalnej w PE.

Verhofstadt przekonywał też, że Jarosław Kaczyński kopiuje politykę Władimira Putina i chce zniewolić “dumnych Polaków”. “Nikt w Europie nie chce zniewalać dumnych Polaków… albo musi to być sam Kaczyński przez ciągłe podważanie rządów prawa i zasad demokratycznych w Polsce… kopiowanie Rosji Putina!” – napisał. 

Polska nie otrzymała dotąd żadnych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy; środki były blokowane przez KE pod różnymi pretekstami związanymi z „praworządnością”. KE potrąca także Polsce pieniądze z poszczególnych, przewidzianych wcześniej funduszy.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta została uchwalona przez Sejm pod koniec maja br. miała być wypełnieniem żądań Komisji Europejskiej. Kilka dni później KE przestała blokować polski Krajowy Plan Odbudowy, ale zagroziła dalszą blokadą wypłat środków finansowych, jeśli PiS nie dokończy wycofywania się ze zmian w sądownictwie. Warunki, od których uzależniono wypłatę środków, nazwano „kamieniami milowymi”. Wkrótce okazało się, że „kamieni milowych” jest ponad 100 i dotyczą one nie tylko sądownictwa. W ich ramach rząd RP zobowiązał się do wprowadzenia m.in. nowych podatków dla nabywców i posiadaczy samochodów z silnikami spalinowymi, opłat za nowe autostrady i drogi ekspresowe czy podniesienia efektywnego wieku emerytalnego.

Na początku lipca br. wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wyraził wątpliwość, czy Polska kiedykolwiek otrzyma pieniądze z KPO.

Zobacz także: Kaczyński o relacjach z KE: „Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko”

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply