Podpisano kontrakt na dostarczenie na Ukrainę 8 słowackich, samobieżnych armatohaubic Zuzana 2.

W czwartek minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował o podpisaniu kontraktu na dostarczenie na Ukrainę ośmiu armatohaubic typu Zuzana 2. Zamieścił w tej sprawie wpis na Twitterze.

Z radością informuję, że kontrakt na haubice Zuzana 2 dla Ukrainy został podpisany. Osiem sztuk zostanie dostarczonych na Ukrainę” – napisał Nad’.

Słowacki minister podziękował też ukraińskiemu ministrowi obrony Ołeksijowi Reznikowowi za osobiste zaangażowanie w sprawę, a także urzędnikom swojego resortu oraz KONŠTRUKTA-DEFENCE – słowackiej spółce, która zaprojektowała i wyprodukowała haubice.

Przypomnijmy, że w ubiegły wtorek prezydent Słowacji, Zuzana Čaputová, zapowiedziała na forum parlamentu Ukrainy, że niebawem do ukraińskich żołnierzy trafią słowackie armatohaubice typu Zuzana 2. Wcześniej, w połowie maja br. słowacki minister obrony Jaroslav Naď potwierdził, że ukraińscy żołnierze szkolą się już z obsługi tych nowoczesnych słowackich armatohaubic. Już wówczas zapowiadano, że Słowacja ma dostarczyć 8 armatohaubic tego typu na Ukrainę. Poinformowano, że są już w produkcji i mogą zostać dostarczone w ciągu najbliższych kilku tygodni.

W pierwszej połowie kwietnia informowaliśmy, że Ukraina prowadzi negocjacje ze Słowacją w sprawie dostaw samobieżnych armatohaubic. Informacje te potwierdził minister obrony Słowacji.

W 2018 roku Słowacja zamówiła 25 egzemplarzy Zuzan 2, a pierwsze pojazdy artyleryjskie przekazano armii słowackiej w lipcu 2021 roku. Miały one zastąpić wcześniejszą wersję (16 dział Zuzana 1).

W porównaniu do poprzedniej wersji Zuzana 2 posiada nową, dłuższą lufę o długości 52 kalibrów – wcześniej było to 45 kalibrów – dzięki czemu zwiększono donośność do 41 km. Zuzana 2 dysponuje także wieżą z pełnym obrotem w zakresie 360 stopni (wcześniej tylko 60 stopni). W nowej wersji armatohaubicy udało się także zmniejszyć liczbę członków załogi do 3. Haubica posiada automat ładowania, a także możliwość prowadzenia ognia w trybie MRSI (Multi Round Simultaneous Impact), czyli zaplanowania ognia tak, by kilka pocisków uderzyło w jednym momencie.

Czytaj także: Polska sprzeda Ukrainie ponad 50 armatohaubic Krab

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply