Media: Ukraińcy preferują radzieckie karabiny od zachodnich

Siły Zbrojne Ukrainy preferują karabiny radzieckie ze względu na brak zachodniej amunicji – informuje w sobotę Business Insider. Amunicję do karabinów radzieckich łatwiej jest znaleźć na froncie.

Jak poinformował w sobotę portal Business Insider, amerykański weteran, który obecnie walczy na wojnie rosyjsko-ukraińskiej po stronie Ukrainy, powiedział, że żołnierze z jego jednostki woli karabiny z czasów sowieckich od współczesnych, ponieważ łatwiej jest do nich znaleźć amunicję, którą można zdobyć od Rosjan.

“Powodem, dla którego nasza jednostka preferowała AK-74, jest to, że tego systemu uzbrojenia jest pod dostatkiem zarówno dla Ukraińców, jak i Rosjan” – powiedział.

Według niego Ukraina, będąca niegdyś częścią ZSRR, ma w swoim arsenale dużą liczbę broni z czasów sowieckich, która znajduje się w kraju od dawna. Dodał, że są inne sposoby zdobycia odpowiedniej amunicji do karabinów i zauważył, że “jeśli wyrusza się do ataku na pozycje rosyjskie i trzeba uzupełnić zapasy, Rosjanie zwykle mają amunicję kalibru 5,45”.

Pockett zauważył, że obecność dużej liczby starych karabinów wśród ukraińskich żołnierzy stanowi problem planistyczny.

“Zachód dostarczył wiele zachodnich karabinów kalibru 5,56, ale problem polega na tym, że Ukraińcy nie zawsze dobrze zabezpieczali te platformy uzbrojenia w niektórych obszarach” – wyjaśnił Pockett.

Według niego problem z bronią dostarczaną przez kraje zachodnie polega na tym, że ma ona przeważnie kaliber 5,56, a ostatnio brakuje pocisków z Zachodu.

Jak twierdzi w niedzielnym artykule The Washington Post, Pentagon będzie potrzebował niecały tydzień po zakończeniu wszystkich procedur niezbędnych do przyjęcia odpowiednich przepisów, aby dostarczyć część broni ukraińskim jednostkom.

Urzędnicy amerykańscy oświadczyli, że Pentagon jest gotowy udzielić Ukrainie znaczącej pomocy wojskowej po zatwierdzeniu przez Senat w przyszłym tygodniu ustawy o pomocy Ukrainie i podpisaniu jej przez prezydenta Joe Bidena. Według tych osób Departament Obrony, który ostrzegł, że Ukraina stopniowo podda się siłom rosyjskim i poniesie oszałamiające straty bez pilnych działań na Kapitolu, zaczął zbierać pakiet pomocowy na długo przed nadchodzącym głosowaniem, próbując przyspieszyć proces.

Według urzędnika minie niecały tydzień, zanim część broni trafi na pole bitwy. Nie jest jasne, jak obszerny będzie ten pakiet, choć prawie na pewno będzie zawierał bardzo potrzebną amunicję do systemów, na których najbardziej polega ukraińska armia, w tym pociski 155 mm używane w haubicach NATO oraz amunicję do artylerii rakietowej średniego zasięgu.

Prawdopodobne jest także, że Pentagon dostarczy Ukrainie świeżą transzę sprzętu i amunicji do obrony powietrznej, niezbędnych do zwalczania rosyjskich rakiet.

Kresy.pl/Business Insider

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply