Pentagon będzie potrzebował niecały tydzień po zakończeniu wszystkich procedur niezbędnych do przyjęcia odpowiednich przepisów, aby dostarczyć część broni ukraińskim jednostkom.

Jak twierdzi w niedzielnym artykule The Washington Post, Pentagon będzie potrzebował niecały tydzień po zakończeniu wszystkich procedur niezbędnych do przyjęcia odpowiednich przepisów, aby dostarczyć część broni ukraińskim jednostkom.

Urzędnicy amerykańscy oświadczyli, że Pentagon jest gotowy udzielić Ukrainie znaczącej pomocy wojskowej po zatwierdzeniu przez Senat w przyszłym tygodniu ustawy o pomocy Ukrainie i podpisaniu jej przez prezydenta Joe Bidena. Według tych osób Departament Obrony, który ostrzegł, że Ukraina stopniowo podda się siłom rosyjskim i poniesie oszałamiające straty bez pilnych działań na Kapitolu, zaczął zbierać pakiet pomocowy na długo przed nadchodzącym głosowaniem, próbując przyspieszyć proces.

Według urzędnika minie niecały tydzień, zanim część broni trafi na pole bitwy. Nie jest jasne, jak obszerny będzie ten pakiet, choć prawie na pewno będzie zawierał bardzo potrzebną amunicję do systemów, na których najbardziej polega ukraińska armia, w tym pociski 155 mm używane w haubicach NATO oraz amunicję do artylerii rakietowej średniego zasięgu.

Prawdopodobne jest także, że Pentagon dostarczy Ukrainie świeżą transzę sprzętu i amunicji do obrony powietrznej, niezbędnych do zwalczania rosyjskich rakiet.

Rzecznik Pentagonu Patrick Ryder oświadczył w sobotę, że amerykańscy doradcy nie będą zaangażowani w działania wojenne, ale “będą doradzać i wspierać władze ukraińskie i wojsko”.

“W czasie trwania konfliktu Departament Obrony dokonał przeglądu i dostosowania naszej obecności w kraju w miarę ewolucji warunków bezpieczeństwa. Obecnie rozważamy wysłanie kilku dodatkowych doradców w celu wzmocnienia Biura Współpracy Obronnej (ODC) przy Ambasadzie USA” – powiedział Ryder.

Wskazał, że Departament Obrony realizuje “różnorodne misje doradcze i wspierające o charakterze innym niż bojowy”.

Rzecznik Pentagonu odmówił podania konkretnej liczby personelu wojskowego w amerykańskiej ambasadzie w Kijowie, powołując się na względy bezpieczeństwa.

Serwis Politico podaje, powołując się na dwa źródła w administracji USA, że na Ukrainie będzie 60 amerykańskich doradców wojskowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sobotę Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 60,8 mld dolarów. “Za” głosowało 311 kongresmenów, a 112 było “przeciw”. W przypadku Partii Republikańskiej, pakiet poparło tylko 101 z nich, podczas gdy 112 było przeciw. Pakiet musi jeszcze zatwierdzić Senat, co najprawdopodobniej będzie formalnością, po czym trafi on do podpisu na biurko prezydenta Joe Bidena. Według amerykańskich mediów, pierwsze dostawy amunicji mogą ruszyć w ciągu kilku dni.

Przeczytaj: Kreml: Pomoc USA zabije jeszcze więcej Ukraińców

Kresy.pl/The Washington Post

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply