W poniedziałek PKW podała wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w II turze wyborów samorządowych. Frekwencja wyniosła 44,06 proc. W niedzielę wybrano m.in. prezydentów Krakowa, Gdyni, Rzeszowa, Poznania i Wrocławia.

W niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych, wybierano wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach Polski. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała w poniedziałek wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania. Frekwencja wyborcza wyniosła 44,06 proc. – dla porównania 51,99 proc. w pierwszej turze.

W Gdyni Aleksandra Kosiorek (62,49 proc.) pokonała Tadeusza Szemiotę (37,51 proc.). W Krakowie zwyciężył z kolei poseł PO Aleksander Miszalski, uzyskując 51,04 proc. głosów. Startujący z własnego komitetu Łukasz Gibała otrzymał 48,96 proc. głosów.

Urzędujący prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wygrał wybory, uzyskując 54,90 proc. poparcia. Jego kontrkandydat – Waldemar Szumny z PiS – zdobył 45,10 proc. głosów.

W przypadku Poznania, urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak uzyskał 70,67 proc. głosów, a jego kontrkandydat – Zbigniew Czerwiński ze Zjednoczonej Prawicy – 29,33 proc.

We Wrocławiu Jacek Sutryk otrzymał 68,29 proc., pokonując kandydatkę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar – 31,71 proc. poparcia.

Jak podała PKW, podczas wyborów odnotowano około 150 wykroczeń i przestępstw, w tym co najmniej jedno z udziałem kandydatów na wójta, które zakończyło się wizytą na SOR-ze.

“W pewnej gminie pojawiła się informacja, że aktualny wójt, który również kandyduje w tych wyborach, razem ze swoim zastępcą dowożą wyborców prywatnymi samochodami do głosowania” – przekazał podczas niedzielnej konferencji prasowej członek Komisji Wojciech Sych.

Sprzeciwił się temu jego rywal i próbował zatrzymać samochód kierowany przez jednego z wyżej wymienionych. Kierowca pojazdu nie zatrzymał jednak auta. Potrącił kandydata i przewiózł go kilkadziesiąt metrów na masce swojego pojazdu. “Pan, który odbył tę podróż na masce został odwieziony do SOR-u. Natomiast kierującemu samochodem policja zatrzymała dokument uprawniający do kierowania pojazdami” – podał Sych.

Czytaj: Wójt przegrał wybory sam ze sobą

polsatnews.pl / poznan.tvp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    śmieszy triumfalizm PO czy Lewicy biorąc pod uwagę że była mizerna frekwencja a i tak zdobyli tylko trochę ponad połowę głosów.A lewica toi już podpięła sie pod cudze sukcesy (Rzeszów,Wrocław).