W niedzielę odbyły się wybory samorządowe. Wstępne wyniki pokazują, w których miastach – by wyłonić prezydenta – konieczna będzie druga tura. Chodzi między innymi o Kraków, Poznań i Wrocław.

Największym polskim miastem, w którym do wyłonienia prezydenta konieczna będzie II tura wyborów jest Kraków. Z sondażu Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP wynika, że w pierwszej turze najlepszy wynik uzyskał poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski z KKW Koalicja Obywatelska, zdobywając 39,4 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały – Kraków Dla Mieszkańców), uzyskując 28,4 proc. głosów.

Podobnie wygląda sytuacja we Wrocławiu, gdzie urzędujący prezydent Jacek Sutryk – według sondażu Ipsos – uzyskał 38,9 proc. głosów. Zmierzy się w II turze z kandydatką Trzeciej Drogi Izabelą Bodnar. Głosowało na nią 31,4 proc. uprawnionych do tego wrocławian.

W przypadku Poznania, w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się obecny prezydent Jacek Jaśkowiak (KO) i Zbigniew Czerwiński (KWW Zjednoczona Prawica – Poznań) – wynika z badania exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej dla telewizji WTK. Jacek Jaśkowiak miał zdobyć 43,97 proc., a Zbigniew Czerwiński – 17,92 proc. głosów.

W Rzeszowie popierany m.in. przez PO urzędujący prezydent Konrad Fijołek uzyskał wynik 45,1 proc., a na Jacka Strojnego (KW Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa) zagłosowało 18,6 proc. wyborców.

Nieoficjalne, cząstkowe wyniki wyborów wskazują też, że rządzący Gdynią od 2002 roku Wojciech Szczurek prawdopodobnie przegrał I turę wyborów prezydenckich i nie wiadomo czy wejdzie do II tury. Regionalny portal Zawsze Pomorze podał, że po podliczeniu 20 proc. głosów w wyborach prowadzi Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog). Kosiorek miała uzyskać 35 proc. głosów. Drugie miejsce zajął z kolei Tadeusz Szemiot z KO z poparciem 25,5 proc. Wojciech Szczurek uzyskał trzecie miejsce z poparciem 23 proc.

Przeprowadzone przez Ogólnopolską Grupę Badawczą badanie exit poll pokazuje, że w wyborach na urząd prezydenta Kielc Agata Wojda (KO) zdobyła 37,4 proc. poparcia. Na drugim miejscu, z poparciem 22,5 proc. mieszkańców, znalazł się Marcin Stępniewski (PiS). Szansę na wejście do II tury ma także Maciej Bursztein (KWW Maciej Bursztein Przyjazne Kielce). Poparło go 21,2 proc. głosujących.

Do drugiej tury wyborów prezydenta Radomia przeszli z kolei: Radosław Witkowski (Radomski Pakt Samorządowy) z poparciem 43,2 proc. wyborców i Artur Standowicz (PiS) z poparciem 26,3 proc. głosujących.

Jeśli chodzi o miasta, w których II tura prawdopodobnie nie będzie potrzebna, to zalicza się do nich m.in. Warszawa: najwięcej głosów zdobył Rafał Trzaskowski, na którego zagłosowało 59,8 proc. Kolejne miejsca zajęli: Tobiasz Bocheński (18,5 proc.) z KKW Prawo i Sprawiedliwość, Magdalena Biejat (15,8 proc.) z KWW Nowa Lewica, Przemysław Wipler (3,9 proc.) z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, Janusz Korwin-Mikke (1,5 proc) z KW Bezpartyjni i Romuald Starosielec (0,5 proc.) z KW Ruch Naprawy Polski.

W Katowicach najwięcej głosów zdobył Marcin Krupa, na którego zagłosowało 66,5 proc. uprawnionych osób.

W pierwszej turze wyborów w Gdańsku najwięcej głosów zdobyła Aleksandra Dulkiewicz – 62,3 proc. głosów.

Z przeprowadzonego przez Ipsos badania exit poll dla TVP, TVN i Polsat) wynika, że w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju najwięcej głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość – 33,7 proc., Koalicja Obywatelska dostała 31,9 proc., a Trzecia Droga – 13,5 proc.

Kolejne miejsca zajęła Konfederacja – 7,5 proc., Lewica – 6,8 proc., a Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy – 2,7 proc. głosów.

Zobacz też: Von der Leyen o Konfederacji: skrajnie prawicowi przyjaciele Putina

rmf24.pl / rp.pl / wiadomosci.wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply