Antonow An-225 Mrija należący do ukraińskich linii Antonov Airlines wylądował we wtorek około godziny 10. na lotnisku Chopina w Warszawie. Ten największy samolot świata przywiózł z Chin 80 ton środków do walki z epidemią koronawirusa – podała Polska Agencja Prasowa.

Transport został zorganizowany przez KGHM i Lotos na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przed jego przylotem podawano, że na swoim pokładzie przywiezie 7 milionów maseczek ochronnych, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic.

Z okazji przylotu An-225 na Lotnisku Chopina zorganizowano briefing premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu mówił, że na pokładzie Mriji przybyło około 80 ton towarów, które zabezpieczą przede wszystkim potrzeby polskiej służby zdrowia. Morawiecki zapowiedział organizowanie dalszych takich transportów, a także działania polegające na uruchomieniu produkcji krajowej. Według niego udaje się to już w przypadku prostego sprzętu takiego jak maski czy fartuchy.

Morawiecki informował, że Polska jest zdolna produkować miesięcznie 40 mln maseczek niemedycznych. W przyszłym miesiącu zdolności produkcyjne mają sięgnąć 100 mln sztuk.

Według premiera zapasy środków ochrony osobistej dla służb medycznych, policji, straży granicznej i innych służb mundurowych wystarczą na kilka tygodni.

Morawiecki dziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za rozmowę telefoniczną z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, w trakcie której omawiano zakup przez Polskę środków ochrony i sprzętu medycznego do zwalczania epidemii koronawirusa. Premier ocenił, że rozmowa ta „udrożniła kanały komunikacji”.

An-225 Mrija jest największym obecnie użytkowanym samolotem na świecie. Długość maszyny wynosi ponad 84 metry. Może unieść do 400 ton ładunku. Jego rozmiary umożliwiają przewiezienie w ładowni 100 samochodów. Istnieje tylko jeden egzemplarz tego samolotu, budowę drugiego przerwał upadek ZSRR.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Lotnisko Chopina wezwało fanów lotnictwa, by nie zjeżdżali się oglądać największego samolotu świata

Kresy.pl / pap.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaro7
  jaro7 :

  Air Canada zdemontowała siedzenia w B777, aby wozić sprzęt dla lekarzy.
  PiSiory wynajęli na Ukrainie samolot za 12 mln zł.
  Lepiej płacić postojowe w LOT. . . .Ekonomia fanów dobrej zmiany będzie w przyszłości podstawą ciekawych badań socjologicznych.
  Równocześnie z 400 ton mięciutko przeskoczyliśmy na niecałe 80 ton. Czyli za tonę pisiory zapłacili 150.000 zł.