Jak informuje w czwartek portal Deutsche Welle, główne frakcje Parlamentu Europejskiego forsują stanowisko mające potępić działania Polski i Węgier w dobie pandemii.

W czwartek, niemiecki portal Deutsche Welle poinformował, że w ramach dyskusji nad odpowiedzią wobec pandemii koronawirusa, cztery największe frakcje w Parlamencie Europejskim (EPL, centrolewica, liberałowie i zieloni) forsowały potępienie działań Polski i Węgier. Unijni politycy twierdzą, że działania rządów są antydemokratyczne.

“Parlament Europejski uznaje za całkowicie niezgodne z wartościami europejskimi działania podjęte przez polski rząd, a mianowicie zmianę ordynacji wyborczej wbrew orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego i przepisom przewidzianym w ustawie, by w czasie pandemii przeprowadzić wybory prezydenckie, co może zagrozić życiu obywateli polskich i podważyć koncepcję wolnych, równych, bezpośrednich i tajnych wyborów, o których mowa w Konstytucji RP” – głosi projekt.

Z krytyką spotkał się rónież węgierski rząd Viktora Orbana, politykom unijnym nie podoba się “przedłużanie stanu wyjątkowego na czas nieokreślony, o upoważnieniu rządu do bezterminowego sprawowania władzy w drodze dekretów, a także o osłabieniu nadzoru parlamentu”.

Zdaniem europoseł Sylwii Spurek, Polska i Węgry wykorzystują pandemię do wprowadzania ustaw antyaborcyjnych i dyskryminujących osoby “LGBT”.

Według portalu dorzeczy o ukaranie Polski starają się także niemieccy politycy. Konstantin Kuhle, członek FDP, przekazywał mediom że Polska i Węgry przyczyniają się do demontażu wolności i państwa prawa. Zdaniem polityka, Niemcy powinny “roztoczyć parasol ochronny dla państwa prawa” podczas swojej prezydentury w Unii Europejskiej.

Zobacz też: Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą wydłużenia kadencji prezydenta – złożyli projekt ustawy zmieniającej konstytucję

Moritz Koerner, inny polityk tego ugrupowania wymieniał nieakceptowalne jego zdaniem zmiany w Polsce i na Węgrzech. “Dokonywanie w ostatniej chwili zmiany w prawie wyborczym, rządzenie za pomocą dekretów, ograniczenia wolności mediów, to negatywne efekty towarzyszące pandemii koronawirusa”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem niemieckich polityków “należy podjąć wreszcie działania i zapewnić, że krótkotrwały stan wyjątkowy nie doprowadzi do długotrwałego kryzysu demokracji w Unii Europejskiej”.

Zobacz też: Komisja Europejska przedstawiła strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych z powodu epidemii

Kresy.pl/DW.com/Dorzeczy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply