Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w niedzielę, że istnieje możliwość, iż nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa.

W niedzielę kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że istnieje możliwość braku porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa – podaje agencja “Reuters”.

“Jest dużo dobrej woli, lecz także wiele stanowisk. Będę robić wszystko, co w mojej mocy, ale wciąż możliwe jest, że nie będzie rezultatu” – powiedziała Merkel.

W piątek rozpoczął się unijny szczyt dotyczący budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 oraz Europejskiego Instrumentu na Rzecz Odbudowy gospodarek, które ucierpiały przez pandemię koronawirusa. Jak pisaliśmy, porozumienie w tej drugiej kwestii w piątek wieczorem zablokowała Holandia.

Przywódcy państw rozmawiają na temat  pakietu opiewającego na 1,82 bln euro, na który składa się fundusz odbudowy wynoszący 750 mld euro, a także budżet UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,074 bln euro.

Osiągnięcie kompromisu utrudnia opór krajów określanych jako “oszczędne”, do których zaliczają się: Austria, Dania, Szwecja, Holandia i Finlandia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W nocy z piątku na sobotę na konferencji prasowej sytuację na szczycie opisywał także polski premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że „rysują się różne stanowiska w różnych sprawach, ale chyba trzeba zacząć od najważniejszego”.

– Jest grupa państw, które my nazywamy grupą skąpców, oni się nazywają oszczędnymi, którzy chcą po prostu mniejszego wkładu do tego budżetu, który nazywamy umownie budżetem odbudowy Europy – podkreślił polski premier. Jego zdaniem, budżet ten powinien być jak najbardziej szczodry, lecz między Południem a Północą Europy, w tym Holandią, wyraźnie nie ma w tej kwestii konsensusu, podobnie jak w sprawie uruchamiania środków. Dodał też, że z perspektywy Polski zarysował się spór dotyczący polityki w obszarze transformacji energetycznej. Z jego słów wynikało, że są propozycje, by uzależnić całości dostępnych środków na projekty transformacji od osiągania tzw. neutralności klimatycznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premier Morawiecki mówił też o kwestii powiązania dostępu do unijnych funduszy z praworządnością. Zaznaczył, że Polska nie chce żadnych arbitralnych mechanizmów, mogących prowadzić do tego, że później „politycznie motywowane państwa będą podejmowały za nas decyzje w sprawach, co do których nie będziemy czuli żadnych zobowiązań”.

Przeczytaj:Pieniądze z UE za praworządność? RMF: zanosi się na ostre starcie na unijnym szczycie

Czytaj także: Komisja równości PE przyjęła krytyczny raport nt. Polski, chce wprowadzenia zasady „pieniądze za praworządność”

uk.reuters.com / pap / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply