W Niemczech rosną obawy przed budową portu kontenerowego w Świnoujściu – napisał w czwartek portal niemieckiego tygodnika Die Zeit.

Laura Isabelle Marisken, burmistrz gminy Ostseebad Heringsdorf na Uznamie stwierdziła w rozmowie z Die Zeit, że budowa portu kontenerowego w Świnouściu to „gigantyczny projekt, który zagraża naszej egzystencji”.

Marisken oraz 13 burmistrzów wyspy chce zapobiec budowie portu, by chronić „ustronny urlopowy raj”. „Port ma powstać w Świnoujściu. Miasto znajduje się również na Uznamie, ale nie po niemieckiej stronie wyspy, tylko po polskiej. A rząd w Warszawie nie wydaje się być zbyt zainteresowany opinią Niemców na temat swoich planów” – pisze Die Zeit.

„Premier landu Manuela Schwesig (SPD) przez lata upokarzała sąsiedni kraj swoją polityką wobec Rosji i poparciem dla gazociągu Nord Stream 2, teraz stara się ograniczyć szkody. I rozszerzać stosunki gospodarcze ze wschodnim sąsiadem” – czytamy. Medium podkreśla, że „aktualnie nie jest dobry moment na spór”.

Burmistrz Ostseebad Heringsdorf i prezydent Świnoujścia podkreślają, że współpraca na szczeblu lokalnym układa się znakomicie. Budowa portu kontenerowego pozostaje jedyną kością niezgody.

Zwracaliśmy uwagę, że to nie jedyna inwestycja, którą blokują władze niemieckich landów. Także Brandenburgia sprzeciwia się odbudowie ostróg regulujących Odrę, powołując się na ochronę środowiska.

zeit.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz