Dodatkowy kontyngent sił USA zostanie rozmieszczony w Bułgarii, by wzmocnić wschodnią flankę NATO – przekazała misja USA przy Sojuszu.

Do Bułgarii trafi część liczącej 2,4 tys. żołnierzy 101 dywizji powietrznodesantowej. Będzie ona rozmieszczona także w Rumunii, na Węgrzech i Słowacji – podaje PAP w sobotę. Na razie nie wskazano, ilu dokładnie żołnierzy USA przybędzie do Bułgarii. Umowy dwustronne przewidują, że w kraju na zasadzie rotacji może przebywać do 2 tys. amerykańskich wojskowych.

Żołnierze USA zostaną rozmieszczeni w krajach, w których powstały specjalne wielonarodowe grupy batalionowe. Na początku bieżącego roku został utworzony bułgarski batalion. W jego skład wchodzi również 140 bułgarskich żołnierzy i 15 oficerów. 750 włoskich wojskowych dołączy do batalionu w najbliższych dniach.

O przybyciu kolejnej grupy żołnierzy USA poinformowano dzień po wizycie w Sofii dowódcy lądowych sił USA w Europie generała Darrella Williamsa. Omawiał on z dowództwem bułgarskiej armii wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Zobacz także: Media: będzie stała obecności wojsk USA w Polsce, jest nieoficjalna decyzja

Pod koniec czerwca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział dalsze umocnienie Flanki Wschodniej. Podkreślił, że NATO nie planuje rozmieszczenia tam broni nuklearnej. Stoltenberg zaznaczył, że Rosja traci status partnera strategicznego.

Siły Powietrzne USA poinformowały pod koniec lipca, że wysyłają do Polski 6 myśliwców F-22 Raptor z 90. Eskadry Myśliwców Ekspedycyjnych z siedzibą na Alasce. Maszyny mają wspomóc natowską „osłonę powietrzną” w naszym regionie.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply