USA wysyłają do Polski 6 myśliwców F-22 Raptor

Do Polski trafi 6 odrzutowców F-22 Raptor z Alaski.

Jak podaje serwis Stars and Stripes, Siły Powietrzne USA poinformowały w środę, że wysyłają do Polski 6 myśliwców F-22 Raptor z 90. Eskadry Myśliwców Ekspedycyjnych z siedzibą na Alasce. Maszyny mają wspomóc natowską „osłonę powietrzną” w naszym regionie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

We wtorek wieczorem amerykańskie Raptory przybyły do bazy RAF w Lakenheath w Anglii, skąd miały kontynuować swoją podróż do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Stars and Stripes łączy przysłanie myśliwców do Polski z ostatnim szczytem NATO w Madrycie, na którym nakreślono nową strategię bezpieczeństwa Sojuszu w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

F-22 Raptor jest uważany za pierwszy samolot piątej generacji armii amerykańskiej. Jest w stanie wykonywać zarówno misje powietrze-powietrze, jak i powietrze-ziemia – podaje amerykański portal.

W dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw NATO na szczycie w Madrycie pod koniec czerwca br. Rosję uznano za „najważniejsze i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim”. To zmiana, ponieważ wcześniej Rosja była uznawana w dokumentach NATO za „strategicznego partnera” Sojuszu.

CZYTAJ TAKŻE: Co się stanie, gdy F-22 zaatakuje rosyjskiego Su-57?

Kresy.pl / stripes.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz