Władze niemieckich landów blokują istotne polskie inwestycje infrastrukturalne. Brandenburgia sprzeciwia się odbudowie ostróg regulujących Odrę, powołując się na ochronę środowiska, Meklemburgia z kolei blokuje budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu. Rząd Meklemburgii wspierał Rosję i Gazprom w ochronie gazociągu Nord Stream 2 – przypomniał we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Niemiecka Brandenburgia blokuje polską inwestycję mającą na celu poprawę regulacji rzeki Odry w jej dolnym biegu – zwrócił uwagę we wtorek na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Chodzi o budowę tzw. ostróg, które służą regulacji rzeki. Wiceminister wyraził opinię, że mowa raczej o odbudowie wcześniej istniejących ostróg, ponieważ nie ma mowy o poważnej interwencji i zupełnej zmianie środowiska Odry.

“To o tyle kuriozalne, że te inwestycje zostały podpisane jeszcze przez Ewę Kopacz w ramach wspólnego porozumienia z Niemcami. (…) Blokada tej inwestycji, to rzecz naszym zdaniem kompletnie nieracjonalna. Oczywiście główny powód to rzekome działania ekologiczne. My nie widzimy w tym żadnych działań negatywnych ekologicznie, ponieważ Odra już od dawna tak wyglądała i wygląda. Zresztą to jest chyba najbardziej ekologiczny sposób realizacji możliwości utrzymania tej rzeki” – wskazał Marek Gróbarczyk.

Jego zdaniem najgorsze w opisywanej sprawie jest to, że wstrzymanie inwestycji nakazał polski sąd. Zapowiedział odwołanie w tej sprawie. Wyraził opinię, że inwestycja zostanie zrealizowana.

“Do tego dokłada się z kolei Meklemburgia, która wnosi uwagi i chce zablokować budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu, terminala, który jest obecnie projektowany i jesteśmy na ostatnim etapie – podpisania umowy już z wykonawcą i operatorem, czyli Portem Szczecin-Świnoujście” – podkreślił wiceminister.

Rząd Meklemburgii wspierał Rosję i Gazprom w ochronie gazociągu Nord Stream 2 – przypomniał Gróbarczyk.

Zobacz także: Sąd w Warszawie przyznał rację niemieckim ekologom i nakazał wstrzymanie pogłębiania Odry

Informowaliśmy, że rząd niemieckiego landu Meklemburgia chce zablokować budowę portu kontenerowego w Świnoujściu. Niemieccy Zieloni twierdzą, że budowa portu wywoła negatywne konsekwencje dla ochrony środowiska.

Minister ds. gospodarki Meklemburgii Reinhard Meyer zagroził na początku lipca blokadą polskiego transportu towarowego przez wyspę Uznam, jeśli Polska nie spełni żądań niemieckiego landu.

Zobacz także: Niemcy: Lewica chce rozmawiać z Rosją o uruchomieniu Nord Stream 2

polskieradio24.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. mayo
  mayo :

  Od lat widać że Niemcy są przeciwni rozwojowi Polski, która coraz prężniej konkuruje z Niemieckim przemysłem który swoją marżowość opierał na tanich surowcach z Rosji. To dla tego Angela Merkel mówiła że “Interes Niemiec (np. gazowy) jest ważniejszy niż interes Unii Europejskiej”. Czy to jest ta słynna “wspólnota interesów”? Nie, więc Niemcy nie mają prawa pouczać Polski i Polaków. ps’ przydało by się aby potomkowie nazistów zapłacili Polsce odszkodowania za “Niemiecką demokrację i praworządność” z lat 1939-1945.

  • Pol_AK
   Pol_AK :

   W sprawie Odry nie widzę tu złośliwości niemców a ich aktualną politykę. Na zachodzie uznali że regulacja rzeki NIC nie daje, odkłada powódź odrobinkę później ale to wraca ze zwielokrotnioną siłą. Odra jest uregulowanym kanałem a nie rzeką. Powodzie nadal są. Niemcy chcą ożywić tą rzekę ponownie, zniszczyć betonozę itp.

   Więc naturalnie będą mieć obiekcje przed betonowaniem po stronie Polskie. W ogóle jaki sens jest betonować/remontować po naszej stronie jak niemcy po swojej ożywią rzekę? Tylko marnowanie naszej kasy.