Parafie wykonują obliczenia i informują, ile osób może przebywać w poszczególnych kościołach i kaplicach podczas mszy świętych i nabożeństw. Jest to związane z nowymi przepisami mówiącymi, że w miejscach kultu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 m2 – poinformował w poniedziałek rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że od początku epidemii Kościół w Polsce dostosowuje się do obostrzeń sanitarnych, z powodu troski o życie i zdrowie całego społeczeństwa – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP). Zaznaczył, że aktualnie parafie obliczają, ile osób może przebywać w poszczególnych kościołach podczas mszy świętych i nabożeństw (1 osoba na 15 m2). Informują także o wspomnianej kwestii wiernych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8369.32 PLN    (38.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zobacz także: Rozporządzenie dotyczące częściowego znoszenia ograniczeń. Więcej osób w kościołach i placówkach handlowych 

„Wytyczne w tych kwestiach przekazywał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, głos zabierało Prezydium KEP, biskupi diecezjalni wydawali dekrety” – oświadczył ks. Rytel-Andrianik.

„Bardzo dziękujemy księżom i wiernym za wykazanie się odpowiedzialnością za innych i dobro wspólne poprzez przestrzeganie rygorów sanitarnych dotyczących liczby uczestników mszy św. i nabożeństw, zachowania odległości 2 metrów między osobami w kościołach oraz obowiązkowego zakrywania ust i nosa, na przykład poprzez maseczki, także w świątyniach. Prosimy, aby nadal stosować się do zaleceń służb sanitarnych” – dodał rzecznik KEP.

Przypomniał także, że dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych nadal obowiązują. Podkreślił jednak, że aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają modlitwę oraz korzystanie z sakramentów świętych większej ilości osób niż w poprzednich tygodniach.

„Musimy pamiętać, że tak jak powiedział ostatnio papież Franciszek, nie można przenieść Kościoła i sakramentów tylko do wirtualnego świata” – zaznaczył rzecznik.

Zobacz także: Światowa rewolucja koronawirusa

pap / wnp.pl / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz