Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem zostało opublikowane w niedzielę w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z jego treścią od poniedziałku przemieszczanie się w celach rekreacyjnych (m.in. po parkach i lasach) będzie możliwe. Zostaje także zwiększona liczba osób, mogących brać udział w nabożeństwach religijnych.

W niedzielę w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie rządu, które częściowo znosi ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). „Zasadniczo projektowane rozporządzenie powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r., (…) z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń od 20 kwietnia 2020 r.” – czytamy w uzasadnieniu. Zmniejszenie skali ograniczeń dotyczy – jak zaznaczono – „w szczególności przemieszczenia się na terytorium kraju, korzystania z terenów zielonych, w tym lasów, kwestii sprawowania kultu religijnego oraz pogrzebów, a także handlu i usług”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Od czwartku w miejscach ogólnodostępnych obowiązuje konieczność zasłaniania nosa oraz ust. W rozporządzeniu zaznaczono, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy lasów.

Zobacz pełną treść rozporządzenia

Od 20 kwietnia osoby poniżej 13 roku życia będą miały możliwość poruszania się jedynie pod opieką dorosłych. Opiekuna nie będzie musiała mieć, w przeciwieństwie do chwili obecnej, starsza młodzież.

Zwiększeniu ulega także liczba osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwach religijnych. W budynkach kultu religijnego na 1 uczestnika musi przypadać 15 m2 przestrzeni.

Jak informuje PAP, rozporządzenie podtrzymuje czasowe ograniczenia dotyczące prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów spożywanych na miejscu; związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje oraz związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi. Ograniczenia zostają podtrzymane w stosunku do działalności usługowej w zakresie fitness oraz poprawy kondycji fizycznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rozporządzenie wprowadza także zasady dotyczące liczby osób mogących przebywać jednocześnie w poszczególnych miejscach publicznych, m.in. placówkach handlowych, na stacjach i targowiskach oraz na poczcie.

W przypadku sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejść może tyle osób, ile wynosi pomnożona przez 4 liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych. W przypadku sklepów o powierzchni przekraczającej 100 m2 na jednego klienta przypadać musi minimum 15 m2 powierzchni.

Podkreślono także, że od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 zakupy mogą robić jedynie osoby powyżej 65 roku życia. Utrzymany zostaje obowiązek zapewnienia klientom rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zobacz także: Światowa rewolucja koronawirusa

dziennikustaw.gov.pl / pap / wnp.pl / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz